Tovább húzódik a november 6-án kezdődő, mintegy 200 ország képviselőjének részvételével zajló ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezményének 27. éves ülése (COP27), amely eredetileg pénteken ért volna véget az egyiptomi Sarm-es-Sejkben. Azért túlóráznak a klímacsúcson a kormányzatok megbízottjai és a környezetvédelmi szervezetek, mert a korábban elkészült tízoldalas dokumentum több hiányosságot is tartalmazott. Egyebek között eddig abban sem született egyezség, hogy létre jön-e egy olyan kompenzációs alap az ENSZ-en belül, amely az éghajlatváltozást legjobban elszenvedő, legkiszolgáltatottabb országoknak nyújt anyagi segélyt a fejlett államok részéről.
A Politico szerint az álláspontok közelednek, úgyhogy hamarosan megszülethet a megállapodás – ezt Seve Paeniu, az Ausztrália és Hawaii között található, mintegy 12 ezer lakosú Tuvalu-szigetcsoport pénzügyminisztere is megerősítette. Mint ismert, az előrejelzések alapján Tuvalu a tengerszint emelkedésével az évszázad végéig teljesen víz alá kerül.
A cikk rámutat arra, egy ilyen egyezség történelmi lenne, hiszen az Egyesült Államok korábban évtizedekig ellenezte ezeket a kifizetéseket. Mindez összecseng Joe Biden törekvéseivel, aki tavaly azt is kijelentette, hogy az USA 2030-ig 50-52 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátását a 2005-ös szinthez képest.
Az ENSZ főtitkára szerint a fosszilis energiahordozók rabul ejtették az emberiségetAntónio Guterres ENSZ-főtitkár kemény hangot ütött meg az ENSZ-klímacsúcson, ahol elmondta, hogy összefogásra van szükség a világ országai között, és kizárólag a megújuló energiaforrásokkal lehet megállítani a klímaváltozást. |
A Guardian arról számolt be, hogy az elhúzódó tárgyalások miatt többen a helyszínen aludtak. Az írás megjegyzi, az Európai Unió elsősorban a tervezet nyelvezetét kifogásolja, ugyanis a kompenzációra jogosultak között olyan, továbbra is fejlődő országként számon tartott állam található, mint Katar, Kuvait vagy Szaúd-Arábia – ők azonban nem szorulnak segítségre.
A brit lap kiemeli, hogy a két nagyhatalom, Kína és Amerika építő jellegű párbeszédet folytatott egymással, és mindkét fél keményen dolgozik azért, hogy a COP27 sikeres legyen.
A Guardian által megkérdezett szakértő úgy véli, a tervezet szövegezése addig nem lehet végleges, amíg a fosszilis energiahordozók használatára nem születik egységes megállapodás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.