A brit kabinetiroda biztonsági kockázatokra hivatkozva felszólította kormányzati szerveket, hogy ne telepítsenek kínai gyártmányú megfigyelőrendszereket, kamerákat érzékeny helyszíneken – derül ki az FT cikkéből.
A tilalom elsősorban azokra a vállalatokra vonatkozik, amik a kínai nemzeti hírszerzési törvényének hatálya alá esnek.
A kabinetiroda közölte, hogy egy biztonsági vizsgálat után hozta meg a intézkedést, ami veszélyesnek tartja ezeket a megfigyelő rendszereket. A lépés alig több mint egy héttel azután történt, hogy Rishi Sunak miniszterelnök kijelentette: Peking kihívást jelent Londonnak. Hónapokkal ezelőtt az Egészségügyi és Szociális Ellátási Ügynökség (DHSC) úgy döntött, hogy nem vásárol több kamerát a Hikvision kínai vállalattól, ami a világ legnagyobb térfigyelő kameraszolgáltatójának számít.
A DHSC egyik minisztere elmondta a parlamentnek, hogy korábban 82 Hikvision-terméket használtak. A Kínában 2017-ben életbe lépett nemzeti hírszerzési törvénye arra kötelezi az állampolgárokat és a szervezeteket, hogy támogassák, segítsék és együttműködjenek az állami hírszerzéssel. Bár a törvény nem terjed ki a Kínán kívül tárolt adatokra, és eddig nem került napvilágra külföldi állampolgárokat érintő eset, a nyugati vezetők többször is kifejezték aggodalmukat.
A kínai videómegfigyelési szolgáltatók (CCTV) világszerte piacvezetőnek számítanak, de az elmúlt években több ország is korlátozásokat vezetett be velük szemben, az okok között a biztonsági félelmek és az állítólagos emberi jogi visszaélések szerepeltek.
Az Egyesült Államok 2019-ben több kínai mesterséges intelligenciával működő felügyeleti vállalatot, köztük a videókamerákat gyártó Hikvision és Dahua cégeket is felvette kereskedelmi feketelistájára. Washington szerint a vállalatok segítették Pekinget az emberi jogok hszincsiangi megsértésében.
Az Európai Parlament tavaly eltávolította a látogatók lázas megfigyelésére használt Hikvision hőkamerákat, szintén emberi jogi okokra hivatkozva. A Hikvision korábban közölte, hogy nem felügyeli az eszközeinek használatát, miután azokat beszerelték, Peking pedig következetesen tagadja a nyugati vádakat.
Idén a brit parlament 67 tagja felszólította a londoni kabinetet ,hogy etikai okok miatt a Dahua és a Hikvision készülékek teljes brit értékesítésének tiltsák be, mert szerintük a vállalatok részt vettek hszincsiangi emberi jogi sértésekben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.