BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szankciókkal torolja meg az iráni hatalom véres leszámolásait az Európai Unió

A fiatal iráni nő, Mahszá Amíni letartóztatás utáni halála és számos emberijog-sértés miatt lépett fel Irán ellen az EU. Az unió bővítette a szankciókkal sújtott irániak körét.

Az Európai Unió Külügyek Tanácsa további 29 embert és három szervezetet vett fel az iráni emberijog-sértések szankcionálására létrehozott korlátozó intézkedések jegyzékébe. Az újonnan szankcióval sújtott érintettek a fiatal iráni nő, Mahszá Amíni letartóztatás utáni haláláért, illetve az eset miatt kirobbant tüntetések véres elfojtásáért felelősek – jelentette be az uniós tanács hétfőn.

Demonstration In Paris In Support Of Iranians
Irán, szankció
Az EU szankciókat fogadott el Iránnal szemben Mahszá Amíni halálával kapcsolatban.
Fotó: Michel Stoupak / NurPhoto via AFP

Az uniós tagállamok külügyminisztereinek brüsszeli ülésén jegyzékbe vett személyek között a Mahszá Amínit letartóztató erkölcsrendészet négy tagja, a belügyminiszter, a bűnüldöző szervek és a Forradalmi Gárda (IRGC) tartományi vezetői, a kibernetikai rendőrség igazgatója, valamint a hadsereg szárazföldi erőinek parancsnoka szerepel.

A megszorító intézkedések hatálya emellett kiterjed a Bászidzs nevű önkéntes félkatonai szervezetre, az iráni Arvan Cloud IT-cégre, amely a kormánynak eleget téve korlátozza az internethez való hozzáférést, valamint az állami műsorszolgáltatóra, amely közvetítette a tüntetésekről előállított fogvatartottak vallomástételét – sorolta a kommüniké.

A büntetőintézkedések az Európai Unióba való beutazási tilalomra és az unióban tárolt pénzeszközök befagyasztására terjednek ki.

Ezenfelül uniós országok állampolgárai és az unió területén bejegyzett szervezetek és bankok nem bocsáthatnak pénzügyi eszközöket a jegyzékbe vettek rendelkezésére. Az iráni emberi jogi szankciórendszer emellett magában foglalja a távközlési eszközök megfigyelésére szolgáló berendezések, valamint a belső elnyomásra felhasználható berendezések Iránba történő kivitelének tilalmát is.

A vonatkozó uniós jegyzékben jelenleg 126 ember és 11 szervezet szerepel.

A tanács közleményében leszögezte, hogy az Európai Unió határozottan elítéli és elfogadhatatlannak tartja a tüntetőkkel szembeni erőszakos fellépést. Kiáll az iráni nép mellett, és támogatja a békés tiltakozáshoz való jogot, valamint követeléseik és nézeteik szabad hangoztatását.

Az EU továbbá felszólította Iránt, hogy haladéktalanul engedje szabadon a fogvatartottakat, és biztosítsa az információk szabad áramlását többek között az internet-hozzáférés biztosítása által. Az EU elvárja, hogy Teherán tisztázza a tüntetések során bekövetkezett halálesetek és a letartóztatottak számát, vonja felelősségre a felelősöket, és biztosítson megfelelő eljárást valamennyi fogvatartott számára. Mahszá Amíni meggyilkolásának körülményeit független és átlátható módon kell kivizsgálni, a felelősöket el kell számoltatni – tették hozzá.

A 22 éves, kurd származású Mahszá Amínit azért vették őrizetbe szeptember közepén, mert nem viselte az előírás szerint kötelező fejkendőt, a hidzsábot. Szemtanúk szerint a fiatal nőt a rendőrök megverték a rendőrautóban, majd kómába esett. Három nappal később meghalt egy teheráni kórházban.

Teljes titokban, repülőkön vitt 140 millió eurót és fegyvereket Iránba Oroszország

A szállítmány, amelyet két hatalmas repülővel vittek, készpénzből és nyugati fegyverekből állt, cserébe iráni drónokat kaptak.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.