Számos uniós tagország – többek között Németország, Franciaország és Hollandia – arra szólította fel Brüsszelt, hogy tisztázza az orosz élelmiszerexportra vonatkozó szabályozást, ugyanis annak átláthatatlansága miatt akadozik az Afrikába irányuló kivitel. A szállítmányok az európai kikötőkben vesztegelnek, nem világos a pénzügyi elszámolása és a biztosítás.
Az afrikai államokat súlyosan érinti az orosz–ukrán háború nyomán kibontakozó élelmiszerválság, a szállítások akadozása, az árak emelkedése. Macky Sall, Szenegál elnöke, az Afrikai Unió soros elnöke szerint az afrikai országok „járulékos veszteséget” jelentenek a Nyugat számára az orosz–ukrán háború miatt bevezetett büntetőintézkedések kapcsán.
Az Európai Bizottság ugyan kibocsátott egy irányelvet az orosz gabona- és műtrágya szállítások folytonosságának elősegítése érdekében, de a szállítmányozási vállalatok szerint ez nem elég világos ahhoz, hogy megfelelő jogi védelmet nyújtson számukra. „A jelenlegi jogi környezet alátámasztja azokat a kritikákat, amelyek szerint a szankciók akadályozzák az élelmiszer és a műtrágya kereskedelmét” – áll a Fincancial Times által megismert dokumentumban, amelyet Spanyolország, Belgium és Portugália is aláírt. A panasz szerint a szállítmányok gyakran vesztegelnek a szükségesnél tovább az európai kikötőkben, ugyanis a fuvarozók, a finanszírozó pénzintézetek, valamint a biztosítók bizonytalanok, hogy az azokat feladó vállalatok vagy magánszemélyek nem esnek-e a büntetőintézkedések hatálya alá. Kifogásolják azt is, hogy
az unió szigorúbban szabályozza a mezőgazdasággal kapcsolatos tranzakciókat, mint az Egyesült Államok, vagy az Egyesült Királyság.
Brüsszel viszot visszadobta a labdát, szerinte egyértelmű a szabályozás. „Ha harmadik országok (értsd: nem EU tagállamok) szeretnének orosz műtrágyát vásárolni, nincs olyan uniós szankció, amely tiltaná ezt – tény, hogy a harmadik országokba irányuló orosz növényvédőszer-export nem csökkent” – közöte az EU szóvivője.
Az Afrikai Unió május óta tiltakozik az ellen, hogy Brüsszel blokkolja a szállítmányokat.
A jogi csűrcsavaron túl a helyzetnek komoly következményei is vannak; az afrikai államok egy része hajlamos elfogadni az orosz mosolydiplomáciát. Így például Sall júniusban Moszkvába látogatott, részt vett Putyin propaganda kampányában. Októberben 35 ország tartózkodott a szavazástól, amikor az ENSZ elítélte az ukrán területek annektálását – a felük afrikai volt.
Az ENSZ globális élelmiszerprogramja szerint globálisan 345 millióan élnek az éhezés által fenyegetve, számukat az orosz–ukrán háború 70 millióval növelte.
Az Afrikai Fejlesztési Bank (AFB) becslései szerint a fekete kontinensen 22 millió tonnára tehető hiány van műtrágyából, holott hamarosan kezdődik a vetés.
Az AFB 30 millió tonnás élelmiszerhiányra figyelmeztet, a korábbi készletekhez képest ennyi az elmaradás búzából, kukoricából és szójából.
A tagállamok által nemrég írt levél konkrétumokat is említ: ilyen például az az ENSZ által tető alá hozott több tízezer tonnás műtrágya szállítmány, amelynek feladója az Uralchem, s amely jelenleg is európai kikötőkben áll. Egy a Financial Timesnak nyilatkozó diplomata olyan szállítmányokról is tud, amelyek
hetek óta ingáznak különböző európai kikötők között.
Brüsszel a kilencedik szankciós csomagot készíti elő Oroszországgal szemben, néhány tagállam ezt szeretné felhasználni arra, hogy újraszabályozzák az élelemiszerekre és a műtrágyára vonatkozó szabályzást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.