Az ExxonMobil szerdán közölte, hogy pert indított az Európai Unió hatóságai ellen az energiavállalatokra kivetett különadó miatt, amellyel az olajpiaci szereplők magas nyereségéből akarnak részesedést szerezni – írta a The Wall Street Journal.
Az amerikai vállalat szerint a különadó kontraproduktív, mivel aláássa a befektetői bizalmat és visszafogja a befektetési hajlandóságot.
Az Európai Unió Tanácsa szeptember végén tárgyalta és fogadta el az energiaszektort célzó EU-s különadó-rendelet tervezetét. A rendelet szerint a tagállamok az energiaszektorban keletkező extraprofitból költségvetési bevételként részesülnek.
Az energiaárak az év elején meredeken megemelkedtek Európában, miután Oroszország több lépésben visszafogta a földgázszállítást, amivel az ukrajnai inváziót követő nyugati szankciókra válaszolt. Emellett a háború maga is hatással volt az energia- és az üzemanyagárakra, mivel a tengeri szállítás kockázata miatt jóval kevesebb orosz nyersolaj és finomított termék jutott el Európába.
Az Exxon közölte, hogy német és holland leányvállalatai, a Mobil Erdgas-Erdöl és az ExxonMobil Producing Netherlands, szerdán keresetet nyújtottak be az Európai Bíróságon, a kereset a vállalatokra kivetett extra nyereségadó eltörlésére irányul.
A társaság pénzügyi igazgatója szerint az összeurópai adó kivetése legalább 2 milliárd eurónyi extrakiadást jelentene az olajvállalat számára 2023 végéig. A cég az elmúlt évtizedben 3 milliárd eurót fektetett a kontinens olajfinomító projektjeibe, amelyek hozzájárultak Európa oroszországi olajimportjának csökkentéséhez – írta az Euronews.
A tanács az extranyereségre kivetett adót a 122. cikkelyre hivatkozva szavazta meg, amely lehetővé teszi, hogy az Európai Parlament bevonása nélkül határozhasson. Az Exxon jogászai szerint az adózási jogkör hagyományosan a nemzeti szinten, a tagállamok számára van fenntartva, és a tanács az Európai Bizottsággal együtt tévedett, amikor a 122. cikkelyt használta fel az illeték jóváhagyásának a felgyorsítására.
A bizottság szóvivője szerint azonban fenntartják, hogy az intézkedések teljes mértékben megfelelnek az uniós jognak.
Ez az adó aláássa a befektetői bizalmat, elriasztja a beruházásokat és növeli az importált energia- és üzemanyagtermékektől való függőséget. A vállalat elismeri, hogy az energiaválság megterheli a családokat és a vállalkozásokat, de ez a döntés kontraproduktív. Jogi kifogásunk csak a szélsőséges nyereségadó és az uniós szervek hatásköre ellen irányul, támogatjuk a blokk azon terveit, amelyekkel az energiaárakon akarnak csökkenteni.
– mondta Casey Norton, az Exxon szóvivője.
Az EU a többletnyereség megadóztatásán beszedett pénzt – amely a bizottság becslése szerint 25 milliárd euró lehet – a kiszolgáltatott háztartások, vállalatok és az energiaigényes iparágak megsegítésére akarja fordítani. Az adó alapja az elmúlt négy év átlagprofitja feletti rész, amelyre 20 százalékos adót vetnek ki.
Az Exxon csoportszinten közel 20 milliárd dolláros nyereséget ért el a harmadik negyedévben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.