Áttörést érhettek el amerikai tudósok a fúziós energia terén, ugyanis a kísérlet előzetes eredményeit ismerő források szerint először sikerült nettó energianyereséget elérni egy fúziós reakció során.
A fúziós energia már évtizedek óta 20-30 évnyire van, de az 50-es évek óta még nem sikerült több energiát egy ilyen reakcióból kinyerni, mint amennyit a megvalósítása igényelt.
A Kaliforniában található szövetségi Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium kutatói az elmúlt két hét alatt az inerciális bezárt fúzió nevű folyamattal elérték a régóta várt áttörést. A módszer során hidrogénplazmát lőnek ki a világ legnagyobb lézerével, hogy létrehozzák az atommagok fúzióját.
Noha a legtöbb kutató szerint a fúziós reaktorok kereskedelmi alkalmazásától még mindig évtizedekre vagyunk, a technológiában rejlő lehetőségek ígéretesek.
A fúziós reakció nem jár karbonkibocsátással, és radioaktív hulladékot sem termel, szemben a hagyományos atomerőművekkel.
Ráadásul az energiatermelés üzemanyaga, a hidrogén bőségesen rendelkezésre áll.
Miközben a világ a klímaváltozás miatt a korábban használt fosszilis energiahordozók tisztára cserélésével küzd, amire a Biden-adminisztráció 370 milliárd dolláros támogatást is szán, a kormányzati létesítményben elért eredmények figyelemreméltók.
A 2,5 megajoule kinyert energia a reakciókhoz használt lézerekhez szükséges 2,1 megajoule 120 százaléka, ami tudományos szempontból mindenképpen hatalmas eredmény, de a kettő közötti különbség alig több mint egytized kilowattóra. Tehát
a technológia széles körű elterjedése és a megfizethetősége még messze van.
Az amerikai energiaminisztérium közlése szerint Jennifer Granholm tárcavezető és a nukleáris biztonságért felelő helyettese, Jill Hruby kedden fontos tudományos áttörést fog bejelenteni, ám további információt nem árultak el.
A laboratórium megerősítette, hogy a kezdeti adatok szerint sikeres kísérletet hajtottak végre az intézményhez tartozó Nemzeti Gyújtóintézetben, ám, mint írják, az adatok feldolgozása még zajlik, ezért az információk közlése elhamarkodott lenne. A Financial Times számára azonban ketten is megerősítették, hogy az energiakibocsátás a vártnál nagyobb volt, meg is rongált néhány diagnosztikai eszközt, ami nehezíti az eredmények elemzését.
A Nemzeti Gyújtóintézetet eredetileg atomfegyverek tesztelésére hozták létre, ám időközben a fúziós energia kutatása terén is egyre fontosabb szerepet kap.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.