Általában elmondható, hogy a világra szóló sportsiker a jól szereplő országok gazdaságának is jövedelmező. A hírverést főleg a fejlődő gazdaságok érzik meg. A korábbi adatokból az is valószínűsíthető, hogy az idei futball-világbajnokság házigazdája, Katar rövid és középtávon kisebb előnyt szerez az eseményből, mint a legjobb focicsapatok országai.
A katari világbajnokság fináléjába Argentína és Franciaország jutott be. A vasárnapi meccset a fél világ követi majd. Akármelyik csapat is nyer, annak a sikere felpörgetheti országa gazdaságát. Legalábbis a korábbi győztesek példái ezt mutatják.
A foci-vb győztes országának gazdasága a torna hatására – konzervatív becslés szerint – átlagosan legalább 0,25 százalékkal nő az esemény utáni két negyedévben. Az idei fináléba bekerült Argentína gazdasága viszont nagyobbat nyerhet a győzelmen, mint a francia
– következtette ki Marco Mello, a University of Surrey kutatója, aki az OECD-országok adatait vizsgálta 1961-ig visszamenőleg.
A győzelem hatása elsősorban a megnövekedett exportban látható, mivel a siker esetén az adott állam termékei és szolgáltatásai iránt nagyobb lesz a kereslet.
Ékes példa erre a brazil gazdaság, amely a 2002-es világbajnoki cím után kiugró növekedést mutatott – állapította meg Mello.
Azonban a fináléra nagy erőkkel készülő franciák győzelem esetén már nem várhatnak ilyen nagy mértékű hatást, mivel címvédőként a teljesítményük nem lesz annyira meglepő.
A korábbi tanulmányok is azt mutatják, hogy a világhírnév az ország gazdaságának is ugródeszkát jelent.
Megfigyelések szerint, ha egy csapat bejut a negyeddöntőbe, már érezhető a népszerűség hatása az exportnövekedésben, valamint annak összetételében
– írja a Bloomberg.
Az idei torna azonban trükkös lehet, mivel a megszokottól eltérően télen tartják.
Mindenesetre a gazdasági fellendülés mindkét országnak jól jönne: a franciákat energiaválság és sztrájkok, az argentinokat pedig közel 100 százalékos infláció és aszály sújtja. Ám előfordul, hogy a meglévő nehéz gazdasági helyzet esetén az adott ország a sikerből adódó lehetőségeket nem tudja annyira kamatoztatni, mint máskor. Erre példa Spanyolország, amely 2010-ben hiába nyerte meg a világbajnokságot, az államadóssággal küzdő ország GDP-jében alig volt érezhető a hírnév felhajtó ereje.
A megélhetési válság és a lehetséges recesszió elfedheti a focigyőzelem örvendetes hatását
– mondta Mello a hírügynökségnek.
A kutató tanulmánya azt is megállapította, hogy a világbajnokság az annak otthont adó ország GDP-növekedésére nincs jelentős hatással. Pedig a vesztegetési botrányok arra engednek következtetni, hogy Katar minden bizonnyal jelentős hasznot szeretne elérni az esemény megrendezéséből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.