Horvátország január 1-jén nagyobb ceremónia és ünnepség nélkül lép be a schengeni és euróövezetbe – írta a Jutarnji List című horvát napilap csütörtökön. A lap Andrej Plenkovic horvát kormányfőre hivatkozik, aki egy rádióinterjúban elmondta: mindkét, Horvátország számára fontos eseményt jelképesen tervezik megünnepelni.
Eszerint az év utolsó napján, éjfélkor a Magyarországgal és Szlovéniával közös határátkelőhelyeken felemelik a sorompókat, jelezve, hogy Horvátország csatlakozott a belső határellenőrzés nélküli európai uniós schengeni övezethez. Davor Bozinovic belügyminiszter a szlovén, Gordan Grlic Radman külügyminiszter a magyar határon várja majd az újévet.
Már meg lehet vásárolni a kezdő eurószettet HorvátországbanHorvátország 2023. január 1-jétől az eurózóna tagja lesz, törvényes fizetőeszközzé válik az euró. Az országban már minden üzletben fel kell tüntetni a termékek árát kuna mellett euróban is. A horvát euró hivatalos indulása előtt, december elsejétől már lehet vásárolni kezdő eurókészletet. A csomag tartalma 33 darab euróérme, különböző címletekre bontva. |
Marko Primorac pénzügyminiszter és Boris Vujcic jegybankelnök egy zágrábi bankautomatából vesz fel ünnepélyesen euróbankjegyeket éjfélkor,
jelezve, hogy január elsejétől Horvátországban az euró a hivatalos fizetőeszköz.
A fő esemény január 1-jén délben következik be. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Andrej Plenkovic horvát kormányfő és Natasa Pirc Musar szlovén államfő a horvát–szlovén határon, a Bregana0ľObrezje határátkelőhelyen találkoznak. Háromoldalú megbeszélést, majd közös sajtótájékoztatót tartanak.
Nem lesznek nagy ünnepségek. Úgy gondolom, itt most szerénynek és alázatosnak kell lennünk, nagyon sokat dolgoztunk érte
– mondta a miniszterelnök az interjúban, hangsúlyozva, hogy jelképesen bár, de mindkét eseményt megünneplik.
A megszokottnál nagyobb sorokra és lassabb kiszolgálására számíthatnak azok, akik az ünnepi időszakban valamelyik horvátországi plázában intézik a bevásárlást. A horvátok többsége ugyanis igyekszik megszabadulni a készpénztől, ezért ahol csak tudnak, bankjegyekkel és érmékkel fizetnek. Az adriai ország január elsején vezeti be hivatalos valutaként az eurót, ami két héten át a kunával párhuzamosan lesz használatban, a nemzeti fizetőeszközt viszont az év 14. napja után már csak a posták és a bankok fogadják el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.