Miért lazított Kína a zéró-Covid-politikáján?
A gazdasági szempont önmagában nem magyarázza a lazítást, mert korábban az volt a döntés, hogy a járvány miatt beáldoznak néhány százaléknyi gazdasági növekedést is. De a lezárások miatt a városi társadalom elégedetlenné és frusztrálttá vált, ennek következtében példátlan mértékű tüntetési hullám söpört végig az országon november végén. Valójában ez késztette korrigálásra a kormányt.
Érezhető-e a gazdasági teljesítményen az eddigi Covid-politika?
A Covid miatt nagyvárosokat zártak le, ez biztosan érezhető a gazdasági teljesítményben. A 2020-as Covid-évet kivéve, 1976 óta nem volt olyan alacsony a GDP-növekedés, mint amekkorát most várnak. A terv 5-6 százalék volt, de most már csak 3 százalékot várnak. Ebben szerepet játszik az amerikai technológiai blokád, a pandémia, az aszály, az orosz–ukrán háború okozta magasabb energiaköltségek és a világkereskedelmi forgalom fennakadásai.
Az Egyesült Államok korlátozza a félvezetők piacát, több kínai céget feketelistára tett. Az amerikai kereskedelmi embargó mennyire sújthatja a kínai gazdaságot?
Az amerikaiak oda próbálnak ütni, ahol nagyon fáj. A félvezetők, mikrocsipek hiánya ilyen Kínának. Az intézkedés súlyos károkat okoz a kínai csúcstechnológiai cégeknek. A Huawei eredményeit már évekkel korábban visszavetette, és ez most más cégekkel is meg fog történni. Kína többféleképpen válaszol erre a kihívásra. Az egyik, hogy igyekeznek felfuttatni a saját fejlesztést és előállítást, amelyre már eddig is sok milliárd dollárt költöttek.
A blokád rövid távon biztos, hogy visszavetette a fejlődést a high-tech területen, hosszú távon viszont elősegítheti a kínai mikrocsipipart.
Amerika kereskedelmi háborút indított Donald Trump elnöksége alatt. Változott-e Kína politikája az elmúlt években? Mely országok nélkülözhetetlenek Kína számára?
Donald Trump meghirdette a szétválasztás politikáját, ami azt jelenti, hogy Kínát válasszák el a nyugati piactól. Az ázsiai ország válaszul létrehozta az úgynevezett kettős körforgás politikáját, amely a hivatalos gazdaságpolitikája lett. A lényege, hogy a termeléstől a fogyasztásig egy belső körforgást alakítson ki, és ezzel önellátó tudjon lenni a legfontosabb termékekből. A globalizációnak továbbra is részese akar lenni, vagyis létezik a külső körforgás is, de mára a belső körfogás az elsődleges.
Azonban a nyugati technológiára szüksége van; a bojkottok, feketelisták súlyos károkat okoznak neki. A nyersanyagok és az energiahordozók tekintetében pedig kiszolgáltatott a közép-ázsiai és a közel-keleti államoknak, valamint Oroszországnak.
Ezek biztosítása érdekében jó kapcsolatokra törekszik az említett térségekkel, építi az infrastruktúrát, valamint hangsúlyt fektet a kereskedelmi utak biztosítására. Gáz- és olajvezetékeket épít, a kereskedelmi útvonalai megvédésére pedig fejleszti a dél-kínai-tengeri flottáját.
Hszi Csin-ping múlt héten Rijádba látogatott, ahol az arab országokkal több milliárd dollár értékben szerződéseket kötöttek, továbbá bejelentették gazdasági, kulturális és politikai közeledési szándékaikat. Mennyire lesz hasonló ez a kapcsolat az afrikai országokhoz fűződőkhöz?
A pozíciókat vesztett Nyugat hajlamos azt mondani, hogy Kína kizsákmányolja és kolonizálja Afrikát, de ez korántsem ilyen egyszerű. Van, aki jól, van, aki rosszul járt a kínai üzlettel. Azonban a kínai kapcsolatok általánosságban népszerűek Afrikában. A nagy közel-keleti olajtermelő országok viszont más ligában játszanak, nekik van alkupozíciójuk. Ők abszolút win-win kapcsolatokat alakíthatnak ki. Persze Amerikának ez nem tetszik, de az az idő már elmúlt, hogy utasítani tudja az arab országokat. Joe Bident lényegében megalázták idén nyáron, amikor Szaúd-Arábia minden kérését elutasította. Az amerikai dominancia a térségben kezd visszaszorulni.
Kína mennyire használja ki Oroszország meggyengülését?
Február után a kínai–orosz kereskedelem rövid ideig csökkent, majd felpörgött. Mivel a kínaiaknak a Nyugat sokkal fontosabb kereskedelmi partner, a szankciók miatt a kirakatban lévő cégek kivonultak az orosz piacról. Azonban a háború kitörése óta Kína jóval több orosz olajat, gázt és egyéb nyersanyagokat vásárol, ráadásul a világpiaci árnál olcsóbban. Egyes területeken pedig az exportját is növelte.
Az orosz–ukrán háború mennyire befolyásolja a Tajvan-politikát?
Az ukrán–orosz és a tajvani–kínai kapcsolatok eltérők. Oroszország több nemzetközi szerződésben elismerte Ukrajna szuverenitását, míg Kína ilyet sosem tett Tajvannal, ha megtámadná, konzekvens maradna eddigi politikájához. A pekingi elemzők a háború minden rezdülését figyelik, mert fontos tanulságokat tudnak levonni. Egyrészt éles helyzetben láthatják az orosz és az amerikai haditechnika működését, és ezek szerint alakítják majd a kínai fegyverrendszereket. Másrészt pedig az oroszokkal szemben ellenséges ukrajnai közvélemény arra ösztönözheti a kínaiakat, hogy kétszer meggondolják, bevonuljanak-e Tajvanba, ahol nem látnák őket szívesen.
A kérdés talán nem is az, hogy el tudják-e foglalni a Tajvant, hanem az, hogy utána mit kezdenek vele. A sziget 23 milliós, erősen amerikanizált és ellenséges népessége egész Kínára destabilizáló hatással lehet. Kínának van elég gondja enélkül is.
Kína 2021-ben jelentette be, hogy felszámolta a mélyszegénységet. Az életszínvonal-növekedéssel lépést tud-e tartani az infrastruktúra, várható-e ellátási gond?
Az urbanizáció évtizedek óta irányított, igyekeznek a városokba áramlást szabályozni, és előre megépíteni a szükséges infrastruktúrát. Sokszor először felépítik a semmibe vezető utat, metróvonalat, hidat, majd milliós nagyságrendű városrészeket. A nyugati sajtó ezeket szokta szellemvárosoknak nevezni. Az emberek később költöznek be, s mindezek megtelnek élettel.
A kínai fejlődés leglátványosabb területe az urbanizáció.
1980-ban a népesség kevesebb mint 20 százaléka élt városban. Habár ez ma már bőven 60 százalék felett van, még messze elmarad a nyugati rátától. Ellátási gond nincs, a mezőgazdasági termelékenység fokozható, élelmiszerhiány nem valószínű.
A kulturális, életmódbeli és életszínvonalbeli változás egyrészt magasabb munkabéreket eredményezett, amelyekkel együtt megjelent a munkaerőhiány. Másrészt pedig az alacsony hozzáadott értékű, olcsó munkaerőre épülő összeszerelő üzemek áttelepültek Ázsia más országaiba. Ez nekik pozitívum.
Mennyire lát ingatlanpiaci árbuborékot, mennyire megoldató a lakhatás?
Az ingatlanpiaci árbuborék akut probléma, nemcsak a gazdaságnak, de a politikának is. Az urbanizáció felhajtotta az árakat. A megtakarítások fő formája az ingatlan, azonban nem kell annyira sok lakás mint amennyi épült. Figyelnek arra, hogy a buborék ne hirtelen pukkadjon ki, hanem lassan engedjen le. A kormányzat szétteríti a veszteséget a társadalmon, a bajba kerülteket pedig segíti.
Hszi Csin-pinget ősszel harmadszorra választották meg pártfőtitkárnak. Milyen egyéb problémákra kell választ találnia? Milyen hangsúlyok lesznek a politikájában?
Külső és belső problémák is vannak. Egyrészt fontos külső probléma a nemzetközi rendszer instabilitása, amely egy globalizált gazdaságú országra veszélyes. Másrészt teher az amerikaiak hidegháborús hozzáállása, az egész pályás letámadás a technológiai blokáddal és a legfontosabb piacok ellenségessé tételével.
Belső kihívás az ingatlanbuborék és a gazdasági növekedés fenntartása. A gazdasági növekedés már egy évtizede lassul, és úgy tűnik, hogy az 5 százalék feletti növekedést is nehéz lesz helyreállítani. A gazdaság lassulása önmagában problémát okoz, például sok új diplomásnak nem tudnak elég magas szintű munkahelyet biztosítani. Nincs megoldva a társadalmi különbségek szétszakító hatása a szegények és gazdagok között sem, amelyet a demográfiai válság csak súlyosbít. Az aktív korú népesség csökkenése gyorsulni fog, amire megoldást kell találni.
A következő évek ennek a problémahalmaznak az óvatos kezeléséről, a veszélyek elhárításáról és az akut válságok megoldásáról fognak szólni. A vezetésnek a kül- és a belpolitikában is óvatosnak kell lennie. A gazdaságban a belső innováción és fogyasztáson lesz a nagyobb hangsúly, de drasztikus fordulat nem várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.