Az uniós pénzügyminiszterek keddi találkozóján Varga Mihály nem támogatta Magyarország nevében azt az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós segélycsomagot, amelyet közös adósságvállaláson keresztül finanszíroznának: Budapest továbbra is segíti Kijevet, de kizárólag kétoldalú alapon. A magyar álláspont közlése után elnapolták a döntést az Ecofin-ülés napirendjén szereplő összes többi ügyről is: a globális minimális társaságiadó-kulcsról, amelyet Budapest szintén ellenez, a magyar helyreállítási tervről és az ahhoz kapcsolódó 5,8 milliárd eurós támogatásról, valamint a Magyarországnak szánt 7,5 milliárd eurós uniós forrás befagyasztásáról.
Varga Mihály a tanácskozást követően kijelentette: Magyarország veszélyes precedensnek tartja, hogy a hazánknak járó uniós források kifizetését – amelyet jogállamisági feltételek teljesítéséhez kötöttek – más, azoktól teljesen független ügyekhez kapcsolják.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a magyar helyreállítási terv tartalmát az Európai Bizottság másfél év után nemcsak pozitívan értékelte, hanem lényegében jeles osztályzattal látta el, és azt minden tagország támogatja, így év végéig megtörténhet a hivatalos jóváhagyás.
Az ukrán segély ügyét a tanács levette a napirendről, nem volt róla szavazás - közölte a magyar pénzügyminiszter egy Facebook posztjában.
Az Ukrajnának szánt támogatással kapcsolatban az ülésen úgy fogalmazott a Reuters tudósítása szerint, hogy Budapest nem vesz részt a közös hitelfelvételben. Magyarország ugyanakkor készen áll Ukrajna további megsegítésére – erősítette meg a pénzügyminiszter –, de kizárólag kétoldalú megállapodás keretében, azaz mi nem felveszünk, hanem adunk hitelt, méghozzá saját erőből, az Ukrajnával közösen meghatározandó konkrét célokért – tette hozzá, kiemelve, hogy az ehhez szükséges forrás rendelkezésre áll a magyar költségvetésben.
A pénzügyminisztérium Világgazdasághoz eljuttatott közleménye szerint a kérdést nem is vette végül napirendjére a pénzügyminiszterek tanácsa.
A soros uniós elnökséget betöltő Csehország közölte, hogy a magyar ellenállás miatt keresi az alternatív megoldást Kijev megsegítésére. „Nem fogunk elbátortalanodni. Továbbra is az a törekvésünk, hogy januárban megkezdjük az Ukrajnának nyújtott segélyek folyósítását” – hangsúlyozta a soros uniós elnöki posztot betöltő Csehország pénzügyminisztere, Zbynek Stanjura.
„Ez azt jelenti, hogy 26 tagállam által támogatott megoldást fogunk keresni, Magyarország nélkül” – tette hozzá.
Johannes Hanh költségvetési biztos is megerősítette, hogy az Európai Bizottság megvizsgálja majd, miképpen tudja már januártól támogatni Kijevet. Az uniós tisztviselők szerint ez az úgynevezett megerősített együttműködéshez hasonló, a vétók elkerülésére szolgáló jogi utat jelentene. Ez azonban a Politico szerint megkövetelné, hogy az uniós tagországok nemzeti költségvetési garanciákat nyújtsanak, amelyekhez egyes esetekben parlamenti jóváhagyásra van szükség, ami eltarthat egy ideig.
A minimumadó ügyében viszont az EU nem tudja megkerülni Magyarországot, egyhangú jóváhagyás szükséges ahhoz, hogy a blokk csatlakozhasson a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tervéhez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.