BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szerbia is leválna az orosz gázról

Szerbia regionális gázelosztó központtá szeretne válni, a Moszkvával hagyományosan jó kapcsolatokat ápoló állam is igyekszik diverzivikálni beszerzéseit.

Belgrád két új gázbeszerzési forrás kiépítésén dolgozik, jövőre elkészülhet egy interkonnektor Bulgáriával, ezen keresztül közép-ázsiai, valamint cseppfolyósított, a mediterrán térségből származó gáz érkezhet. A másik forrás Észak-Macedónián és talán Albánián keresztül épülne ki – közölte a belgrádi energiaipari miniszter.

Pipes,For,Gas,Supply,On,Concrete,Supports.,Gas,Equipment,Under
Fotó: Fotogrin

Belgrád kényes egyensúlyozásra kényszerül, hagyományosan jók a kapcsolatai Moszkvával, ugyanakkor az EU-felé is törekszik, viszont gázellátásnak a túlnyomó része Oroszországból érkezik. Dubravka Djedovic energiaügyi miniszter több száz millió eurós beruházásokról beszélt. 

A Bulgáriát és Szerbiát összekötő interkonnektor 93 millió eurós költségének felét egy uniós támogatás finanszírozza. 

 A beruházás jövőre állhat üzembe. Az Észak-Macedóniával való gázösszeköttetés 80 millió euróba kerül, ez még előkészületi fázisban van. Az Albániával való gázkapcsolat hosszabb távon azért fontos, mert Tirana az Adriai-tenger partján LNG-terminálok építését tervezi.

A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kapcsolatok a Gazprommal továbbra is szorosak maradnak. 

Az orosz gázóriás a Török Áramlat egy leágazásán keresztül jóval a piaci árak alatt szállítja az energiahordozót. 

A Gazprom társtulajdonosa a Banatski Dvorban található gáztárolónak, és az olajipari leányvállalat, a Gazprom Nyefty üzemelteti a legnagyobb szerb olajfinomítót, a NIS-t. Az Oroszországgal szembeni szankciók miatt a finomító egyetlen ellátási útvonala egy Horvátországon keresztül húzódó csővezeték maradt. 

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.