Vasúti dolgozók, ápolók, mentősök, postai kézbesítők, buszsofőrök és köztisztviselők is tiltakoznak és magasabb béreket követelnek, hogy ellensúlyozni tudják a megélhetési válságot. Egy közgazdászcsoport becslései szerint az Egyesült Királyságban Margaret Thatcher miniszterelnöksége óta nem volt ennyi sztrájk – írta a Bloomberg.
A brit infláció a legutóbbi mérések szerint 10,7 százalék volt, ám a közszférában dolgozóknak a kormány megmondta, hogy elfelejthetik az ezzel lépést tartó béremelést. Ez annyira felháborította a szakszervezeteket, hogy száz év után először az ápolók is sztrájkot hirdettek.
Bár a kormánnyal szembeni fellépés hónapok óta húzódik, a szakszervezetek a karácsony előtti időszakra különösen intenzív munkabeszüntetéseket terveznek. A Capital Economics szerint
decemberben mintegy 1,5 millió munkanapot veszítenek el sztrájkok miatt, ami 1989 júliusa óta a legmagasabb havi adat.
„A munkabeszüntetések 0,5 százalék visszaesést okozhatnak a GDP-ben, azonban valószínű, hogy ennek nem lesz komoly, hosszú távú hatása, mivel a tevékenység egyszerűen késik, vagy más területekre helyeződik át. A sztrájkok széles körűnek tűnnek, a gazdaságra gyakorolt közvetlen hatásuk azonban csekély lesz” – mondta Ashley Webb, a Capital Economics brit közgazdásza
Bár sztrájkok egyelőre nem olyan kiterjedtek, mint az 1970-es és 80-as években, a jelenlegi brit kormánynak még van mit tanulnia: a konzervatív, EU-ellenes Vasladynek az energiakrízis, a magas infláció, a munkanélküliség, valamint a gazdasági visszaesés mellett nemcsak a szakszervezetekkel, hanem az északír terroristákkal is meg kellett küzdenie a sztrájkhullámok közepette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.