Spanyolországban 1,2 százalékkal esett novemberben a regisztrált munkanélküliek száma az előző hónaphoz képest. Ez azt jelenti, hogy a 47,3 milliós országban 2,88 millióan vannak tartósan állás nélkül, ami a legkevesebb 2007 novembere óta – derült ki a madridi munkaügyi minisztérium pénteken nyilvánosságra hozott adataiból.
Az eurózónán belül még így is Spanyolországban a legmagasabb a munkanélküliségi arány. Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön az októberi helyzetről adott ki adatokat, azok alapján két eurózónás tagállamban volt abban a hónapban két számjegyű a munkanélküliségi ráta: Spanyolországban 12,5, Görögországban 11,6 százalék.
Az ibériai országban a legmagasabb az eurózónán belül
a fiatal munkanélküliek aránya is, 32,2 százalékos, a második helyen itt is Görögország áll 27,3 százalékkal.
Friss jelentést adott ki a spanyol szociális tárca is pénteken, amely szerint egymást követő 19. hónapja nő az új állások száma. A múlt hónapban a szezonálisan kiigazított adatok alapján 78 695 munkahelyet teremtettek, amellyel az álláshelyek száma 20,32 millióra emelkedett.
A foglalkoztatási helyzet javulása jelentős részben annak köszönhető, hogy visszatértek a turisták az országba. A statisztikai hivatal szintén pénteken közölt adatai szerint a külföldi látogatók száma 39 százalékkal, 7,18 millióra emelkedett októberben a tavalyi év azonos időszakához képest, alig maradt el az utolsó koronavírus-járvány előtti év, 2019 októberétől, amikor elérte a 7,58 milliót.
A turisták 8,3 milliárd eurót költöttek, ami messze meghaladja a tavaly októberi 5,61 milliárdot, és majdnem eléri a 2019-es 8,32 milliárdot.
(Egy euró 410,9 forint.)
A javuló munkaerőpiaci adatok, valamint az infláció lassulása és a kiskereskedelmi forgalom vártnál jobb alakulása a Reuters elemzése szerint reményt nyújt arra, hogy Spanyolország elkerülheti a télen a recessziót. Ezt támasztják alá a legfrissebb előrejelzések is. A BBVA Research a héten kiadott jelentésében 4,6 százalékos növekedést jelzett 2022-re, ami összhangban van a Nemzetközi Valutaalap (IMF) prognózisával. Az intézet jövőre egy százalék feletti növekedésre számít, míg a spanyol kormány 2,1 százalékosra számít.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.