A 2022-es évben mind a részvény-, mind a kötvénypiacon meglehetősen nagy eséseket láthattunk, a részvénypiaci befektetők az évtizedes emelkedés után a medvepiac szelével nézhettek szembe. Nagyon sok értékalapú befektető várta az ingyenpénz korszakának végét, ami egyben a nagy árfolyam-emelkedés korszakának is véget vetett. Az elkövetkezendő időszakban ezért kiemelkedő fontosságú lehet, hogy a részvénypiacon milyen fundamentumú szektorokba fektetnek a befektetők.
Véleményem szerint a következő időszak részvénypiaci nyertese a telekommunikációs szektor lehet, lévén klasszikus defenzív, osztalékfizető részvényeket tartalmazó ágazat. A főbb elemzőházak szerint a következő egy-két évben a telekommunikációs szektor továbbra is aktív szereplő lehet a cégfelvásárlási piacon. Itthon láthatjuk ebben a nagymértékű állami szerepvállalást, Európában azonban a piaci folyamatok is erősítik ezt a trendet. A szektor kilátásai meglehetősen stabilak, az egyik legfontosabb mutató az eladósodottság lehet, hiszen a globálisan növekvő kamatkörnyezet egyre nagyobb kamatterhet okozhat a reálgazdaság szereplőinek is, így a telekommunikációs szektoron belül is kiemelten figyelni kell erre.
A magas inflációs környezet azonban azoknál a szereplőknél, ahol nincs probléma az adósság mértékével, még segíti is az eredményességet, hiszen nagyobb mértékű áremelést tudnak a fogyasztókra terhelni, mint amekkora költségnövekedéssel néznek szembe. Ennek köszönhetően az osztalékok mértéke is növekedhet, illetve speciális osztalék kifizetésére is lehet számítani egyes szereplőknél a 2023–24-es időszakban.
A portfóliókba kifejezetten javasoljuk az Orange részvényét, amely az európai telekommunikációs szektor egyik legkisebb adósságával rendelkezik, és önmagában is attraktív, 6 százalék feletti osztalékhozamot kínál.
A hazai piacon érdekes lehet a Magyar Telekomra figyelni, elsősorban a tavaszi hónapokban esedékes visszavásárlási aukcióra, hiszen az amúgy is csökkenő közkézhányad mellé egy emelkedő visszavásárlási keret extra árfolyamnyereséget hozhat a befektetőknek.
Az amerikai piacon pedig a klasszikus AT&T tűnik a legjobb befektetésnek, azonban az eurózónánál jóval magasabb amerikai hozamkörnyezet a 6 százalék körüli osztalékhozamot a dollárban denominált piacon kevésbé mutatja attraktívnak, mint Európán belül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.