A világ hetedik és az eurózóna második legnagyobb gazdasága valószínűleg mérsékelten bővült 2022 utolsó negyedévében, ugyanis az októberi finomítósztrájkok és az atomerőművek felújítási munkáinak a befejezése után nőtt az üzleti aktivitás – derült ki a Banque de France 8500 vállalat körében végzett felméréséből.
A jegybank szerdán nyilvánosságra hozott, szokásos havi jelentése szerint a GDP 0,1 százalékkal bővülhetett a tavalyi utolsó három hónapban az előző negyedévhez képest; a statisztikai hivatal (INSEE) január 31-én adja ki az első becslését erről az időszakról. A francia GDP tavaly az első negyedévben még 0,2 százalékkal zsugorodott, aztán 0,5, majd 0,2 százalékkal bővült.
A cégek beszámolója szerint tovább enyhültek az ellátási láncok zavarai, decemberben már csak a megkérdezett iparvállalatok 41 százaléka szembesült ilyen problémákkal, míg tavaly áprilisban ez az arány rekordot jelentő 64 százalék volt. A bizonytalanságot mérő havi mutató is enyhén csökkent, és a vállalatok készpénzállománya stabilizálódott.
A cégek számára változatlanul a képzett munkaerő hiánya a legfőbb gond, 53 százalék szembesül vele, alig 1 százalékponttal kevesebb, mint novemberben. Bár az inflációs nyomás csökkent az elmúlt hónapokban, a válaszadó vállalatok nagyobb mértékű áremeléseket terveztek januárra, mint általában az év elején. A felmérés szerint az iparvállalatoknak a 37, az építőipariaknak az 50, a szolgáltató szektorban működőknek a 33 százaléka készült januári áremelésre.
Optimista a francia gazdaság helyzetét illetően Francois Villeroy de Galhau, a jegybank első embere, az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának tagja is. A Radio Classique adónak adott szerdai interjúban úgy fogalmazott, hogy
a gazdaság ellenállóbbnak bizonyult, mint várták, és elkerülhető a „kemény landolás” vagy súlyos recesszió, amitől még szeptemberben tartottak.
Azt azonban elismerte, hogy az üzleti aktivitás lassul, a növekedési ütem kicsi lesz. „A gazdaságunk valójában egészségesebb, mint a kollektív szellem” – fogalmazott.
Az eurózóna második legnagyobb gazdaságának állapotáról kiadott jelentés a Bloomberg értékelése szerint újabb jele annak, hogy 2023 talán mégsem lesz olyan rossz év, mint vártuk. A héten a Goldman Sachs javította az előrejelzését, már nem vár recessziót az eurózónában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.