Miközben az Egyesült Államokban év végén csökkenni kezdett az infláció, Svédországban decemberben az előző hónaphoz mérten 2,1, éves szinten pedig 12,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak (CPI) – derül ki a svéd statisztikai hivatal pénteken megjelent közleményéből.
A skandináv országban árgus szemmel figyelt rögzített kamatlábakkal számított infláció (CPIF) is – amelynél a jelzálogkamatok változását figyelmen kívül hagyják – havi bázison 1,9, míg az előző év azonos hónapjához mérten 10,2 százalékkal ugrott meg,
ami 30 éves negatív rekordot jelent a svéd gazdaságtörténetben.
A Reuters előzetes felmérésében az elemzők átlagosan 9,9 százalékos éves inflációt prognosztizáltak, míg a központi bank (Riksbank) legutóbbi, novemberi előrejelzésében 9,1 százalékos éves áremelkedést vetített előre.
A Riksbank – amelynek az inflációs célja 2 százalék (CPIF) – novemberben háromnegyed százalékponttal, 2,5 százalékra emelte az irányadó kamatlábat, és jelezte, hogy a kamatemelési ciklus még nem ért véget, várhatóan 3 százalékon tetőzhet a kamatláb valamikor 2023 első felében.
Miután azonban a vártnál magasabb lett az infláció, nőtt a valószínűsége, hogy már a következő, február 9-re kitűzött ülésen fél százalékpontos kamatemelést hajtanak végre.
A Nordea kereskedelmi bank elemzői szerint viszont a friss adat kevésbé drámai, mint amilyennek első látásra tűnik, hiszen a vártnál magasabb inflációt döntően az áram decemberi, a novemberi árhoz képest csaknem 30 százalékos drágulása okozta.
A villamosenergia-árak ugyanakkor az újév eleje óta ismét mérséklődni kezdtek.
Ez azt jelenti, hogy az infláció valószínűleg már januárban ismét a Riksbank előrejelzésének közelében lesz. Tartjuk magunkat a prognózisunkhoz, amely szerint februárban 50 bázispontos kamatemelésre számítunk, és a bank 2023 teljes hátralévő részében ezt a kamatot tartja
– írta befektetőknek szóló jegyzetében a Nordea.
A Reuters szerint a szárnyaló infláció és a monetáris politika drámai szigorítása máris elkezdte szorongatni az erősen eladósodott svéd háztartásokat, ami visszafogja a fogyasztói keresletet és keményen sújtja az ingatlanpiacot is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.