Az elmúlt két évben létrejött hosszú távú cseppfolyósítottföldgáz- (LNG) szerződések mintegy 40 százalékát kínai vevők kötötték meg különböző partnerekkel, a távol-keleti ország mindössze két év alatt megháromszorozta a hosszú távú szerződéseken keresztül történő vásárlások mértékét a 2015 és 2020 közötti értékéhez képest – derül ki a Nikkei Asia elemzéséből.
Csak néhány példa a közelmúltból: a tavaly év végén a Sinopec kínai energetikai nagyvállalat 27 évre szóló megállapodást kötött az állami tulajdonú QatarEnergyvel évi 4 millió tonna LNG vásárlásáról. A szállítások 2026 körül kezdődnek. Egy másik kínai energetikai vállalat, az ENN tavaly húsz évre szóló szerződést írt alá a texasi székhelyű Energy Transferrel évi 2,7 millió tonna cseppfolyósított földgáz vásárlásáról. A szintén texasi NextDecade évi 1 millió tonna LNG szállításáról állapodott meg a China Gas Holdinggal.
A hosszú távú szerződések alapján az Egyesült Államok Kína legnagyobb LNG-szállítója.
Peking 62 millió tonnát vásárol ilyen egyezségek alapján, ebből Washington 25 millió tonnáért felel. A következő helyen Ausztrália áll nagyjából 17 millió tonnával, míg a Közel-Keleti partnerek (Katar, Omán) 14 millió tonnát szállítanak, Oroszország pedig mintegy 6 millió tonnát. Hárommillió tonnát az azonnali piacról szerzett be az ázsiai ország.
Kína az energiaellátás biztonsága érdekében diverzifikálja a beszerzési forrásait, nemcsak cseppfolyósított módon szerzi be az energiahordozót, hanem vezetékes földgázt is vásárol. Ebből a szempontból Türkmenisztán és Oroszország számít fontos partnernek, miközben a Kína az ujgorok lakta Hszincsiang tartományban saját kitermelést is folytat. Tavalyelőtt Japánt megelőzve a világ legnagyobb LNG-importőre lett, tavaly azonban a behozatal 18 százalékkal, mintegy 65 millió tonnára esett vissza, s a szigetország 2022-re visszaszerezte vezető helyét.
Ennek hátterében az áll, hogy a szigorú járványvédelmi intézkedések miatt csökkent a távol-keleti ország termelése és fogyasztása.
A zéró-Covid-politikát feladó Kína földgáz iránti kereslete 2030-ban az előrejelzések szerint több mint 50 százalékkal lesz magasabb, mint 2021-ben. A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló globális erőfeszítések közepette számos ország közeledett a földgázhoz mint tiszta energiaforráshoz, a világ éves LNG-kereslete 2030-ban 488 millió tonna lesz, 2020-hoz képest mintegy 40 százalékkal növekszik. A globális kínálat azonban 2025-ben várhatóan havi 7,6 millió tonnával elmarad a kereslettől, így érthető Peking igyekezete, hogy biztosítja az energiaellátását.
Pácba kerültek a megújulók: az áremelkedés lassíthatja a beruházásokatNagy szükség lenne a zöldenergiára, ugyanis azonnal emelkedni kezdett a gázár, ahogy hidegebbre fordult az időjárás Európában. A helyzet viszonylagos, ugyanis a mostani megawattóránkénti 60 euró környéki ár eltörpül a nyáron, az energiahiánytól való félelem csúcspontján elért 340 euró fölötti ár mellett. Ugyanakkor az baljós jel, hogy csupán az átlagos környékére süllyedő hőmérséklet és némi havazás trendfordulót hoz a gázpiacon. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.