Vlagyimir Putyin beváltotta ígéretét, miszerint prioritás a szegények és a hadsereg mindennemű támogatása. Oroszország költségvetése kétharmadát védelmi, biztonsági és szociális programokra fordítja. Az állam a legszegényebbeket és a gyerekes családokat támogatja, míg a középosztályt magára hagyja.
A legjobban az orosz társadalom legszegényebb 10 százaléka járt, amelynek a bevételei az infláció több mint duplájával emelkedtek a szociális juttatások révén. A 67 949 forintnak megfelelő létminimum alatt élők száma egy év alatt 700 ezer fővel csökkent
az orosz statisztikai hivatal legfrissebb, 2022 harmadik negyedévére vonatkozó adatai szerint.
a tavalyi év második felében Oroszország ezermilliárd rubel támogatást nyújtott a gyerekes családoknak, valamint 400 milliárddal több nyugdíjat osztott ki. Anton Sziluanov pénzügyminiszter 2023-ra a juttatások megduplázását ígérte.
Mondta ezt a miniszter annak ellenére, hogy decemberben 2,3 százalékos költségvetési hiányt könyvelt el az állam.
A legszegényebbek kevesebben vannak, de a társadalom összességében elszegényedik.
A háború következményeként a középosztály ma már a lakosság legfeljebb 10 százalékát teszi ki
– foglalta össze Evgeny Gontmakher korábbi orosz kormányzati tisztségviselő. A tehetősebbek egy része két hullámban is elhagyta az országot.
A szociális támogatások mértéke meglepte az elemzőket, mivel az orosz gazdaság várhatóan éveken keresztül zsugorodhat. Egy ottani állami közvélemény-kutató felméréséből kiderül, hogy a lakosság harmada az élelmiszeren takarékoskodik, valamint a reáljövedelmek három egymást követő negyedévben csökkentek.
Vlagyimir Putyin a legszegényebbek megnyerésén túl a hadsereg felduzzasztására helyezi a hangsúlyt. Az orosz propagandagépezet toborzáskor a katonaságot meggazdagodási lehetőségként hirdeti.
Az orosz politika a fiatalok családjának biztosít támogatást, így próbálja megnyerni őket a háború támogatására.
A fronton harcoló katonák akkora egyszeri kifizetést kapnak, ami fedez egy átlagos éves megélhetést. Ha pedig megsérülnek vagy megnyomorodnak, 3 millió rubeles támogatásban részesülnek.
Gondolnak a katonák családjára is. Az Ukrajnában elesettek családját 5 millió rubel egyszeri kompenzációban részesítik, amelyből nemcsak egy Ladára futja, de egy kisebb lakás is kitelik az ország bizonyos részein.
A Bloomberg számítása szerint a hadseregben szolgáló hivatásos és önkéntes katonáknak nagyságrendileg évi 1100 milliárd rubelt oszthatnak ki.
Az emberek gyakran a szegénység miatt mennek háborúba, mert az egy módja a kitörésnek
– mondta Natalya Zubarevics, a Moszkvai Állami Egyetem szakértője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.