Az Egyesült Királyságnak még ebben az évtizedben digitális jegybankpénz bevezetésére lehet szüksége a Bank of England (BoE) és a brit pénzügyminisztérium szerint – szivárogtatta ki a brit sajtó egy még nem publikált kormányzati jelentésre hivatkozva.
Eddigi munkánk alapján a Bank of England és a brit pénzügyminisztérium úgy ítéli meg, hogy a jövőben valószínűleg szükség lesz egy digitális fontra
– idézett a Telegraph az Andrew Bailey jegybankelnök és Jeremy Hunt pénzügyminiszter által közösen jegyzett dokumentumból.
A központi banki digitális valutához (CBDC) szükséges infrastruktúra kiépítése mellett még nem kötelezték el magukat a pénzügypolitikáért felelős vezetők, de a további előkészítő munka indokolt a jelentés készítői szerint.
A BoE nem kívánta kommentálni a lap cikkét, de közölte, hogy hamarosan közös konzultációt tesznek közzé a CBDC-t érintő kérdésekről. Egy kormányzati forrás szerint a kiszivárgott jelentést a jövő héten teszik közzé. Jon Cunliffe, a BoE kormányzóhelyettese a tervek szerint jövő kedden tart beszédet, ahol a pénzügyi ágazat képviselőit tájékoztatja majd a jegybank ezen a területen végzett munkájáról.
Rishi Sunak brit miniszterelnök 2021-ben, még pénzügyminiszterként kérte fel a jegybankot, hogy vizsgálja meg a digitális jegybankpénz bevezetésének lehetőségét, októberben pedig Andrew Griffith, a pénzügyminisztérium gazdasági államtitkára fogalmazott úgy, hogy Nagy-Britannia nem halogathatja a kérdést a végtelenségig.
A digitális jegybankpénz lehetővé tenné a vállalkozások – és elviekben a magánszemélyek – szélesebb körének, hogy közvetlenül a jegybanknál vezetett számlákon elektronikus pénzt tartsanak, megkerülve ezzel a bankokat.
A Nemzetközi Fizetések Bankjának júniusban kiadott állásfoglalása szerint szükség van a digitális jegybankpénzre a pénzügyek modernizálása, valamint annak biztosítása érdekében, hogy a technológiai óriáscégek ne vegyék át a pénzrendszer feletti ellenőrzést.
A Telegraph beszámolója szerint a BoE által vizsgált javaslatok között nem szerepel, hogy a magánszemélyek közvetlenül a jegybanknál vezethessenek számlát.
A digitális euró kidolgozása egyébként az Európai Központi Banknál is napirenden van, amely egyelőre ugyancsak a tágabb koncepció felvázolásánál jár. Az EKB koncepciója sem kínálna személyes bankszámlákat, a személyközi fizetéseket viszont lehetővé tenné.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.