A múlt heti törökországi földrengések a nemzetközi acéliparban is fennakadásokat okoznak, miután az érintett területeken több nagy gyárban is leállt a termelés. A húzóágazat kényszerleállása újabb csapást mér az egyébként is kritikus állapotban lévő török gazdaságra – írta a Bloomberg.
A dél-törökországi acélművek várhatóan hetekig zárva maradnak, a gyártósorok nem működnek, a dolgozók pedig megpróbálnak megbirkózni a régiót megrázó hatalmas kettős földrengés hatásaival.
Iskenderun és Osmaniye – a február 6-i földrengések epicentrumához legközelebb eső térségekben mintegy tucatnyi létesítmény található – ezek adják a nemzeti acéltermelés egyharmadát, és most egyik sem működik
–monda Vesey Yayan, a török acélgyártók szövetségének főtitkára, aki szerint az üzemek nem szenvedtek súlyos károkat, azonban a dolgozók és családtagjaik közül sokan meghaltak, míg a túlélők sanyarú körülmények között kénytelenek boldogulni.
Az évi 55 millió tonnás kapacitással büszkélkedő Törökország a világ tíz legnagyobb acéltermelője és -exportőre közé tartozik, az eszközökben keletkezett károk és az emberveszteség miatt a közeljövőben az érintett körzet üzemei nem fognak egyhamar újranyitni . Az iparág szereplői most azon dolgoznak, hogy import helyett próbálják meg a még működőképes üzemekben növelni a termelést.
Gyakorlatilag nincs olyan szektor Törökországban, amit a földrengések érintetlenül hagytak. A Bloomberg számításai szerint a helyzet kezelése a GDP 5,5 százalékát is elviheti, míg üzleti körök a károkat 84 milliárd dollárra becsülték.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.