Az Európai Unióból való kilépés hatásai hullámokban rázzák meg Nagy-Britanniát, a Bank of England (BoE) szerint a befektetők elvesztése és a termelés visszaesése recesszióhoz vezethet – írta a Bloomberg.
Jonathan Haskel, a jegybank Monetáris Politikai Bizottságának külsős tagja szerint nagy a veszélye annak, hogy az Egyesült Királyság egy elhúzódó visszaesés felé tart, mivel a brit vállalkozások beruházásai, a gazdasági bizonytalanság és az EU-val való lazább kereskedelmi kapcsolatok a Brexit óta folyamatosan nehezítik a növekedést.
A termelésünk elmarad a korábbi teljesítményünktől és más országokétól is. A Brexit által okozott károk jelenleg a GDP 1,3 százalékát, azaz összesen mintegy 29 milliárd fontot tesznek ki. Leegyszerűsítve minden egyes brit háztartás számára eddig ezer fontos – közel félmillió forintos – kiadást jelentett a kilépés
– mondta Haskel.
„Ha a 2016-ig tartó időszakot nézzük, a termelés valóban lelassult, de a beruházások mennyisége ezt ellensúlyozta. Azóta viszont csak stagnálunk, és emiatt a G7-ek között a legutolsó helyre kerültünk.”
A Bank of England februári monetáris politikai jelentésében a Brexitet jelölte meg a brit gazdaság lelassulásának egyik legfontosabb okaként, s arra figyelmeztetett, hogy a kilépésből eredő kereskedelmi csapások és a beruházások visszaesésének hatásai hamarabb fognak jelentkezni, mint ahogy azt várták. Az országot megbénító sztrájkhullám ezen csak rontani fog, és a kormány sem segít a helyzeten.
A befektetési hullám csúcsára 2012-ben értünk. Ha a felívelő időszakot egy kicsit tovább nyújtottuk volna, akkor a koronavírus-járvány, az energiaválság és az ukrajnai háború hatásai fel se tűntek volna. De 2016-ban a jó időszak hirtelen véget ért, és a gazdaság kiszolgáltatottá vált
– fogalmazott Jonathan Haskel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.