Az Egyesült Királyság elkerüli az idén a recessziót, de a háztartások negyede számára nehézséget okoz majd az emelkedő rezsi kifizetése – figyelmeztetett friss előrejelzésében az ország legrégebbi független gazdaságkutató intézete, a tekintélyes National Institute of Economic and Social Research (NIESR).
A szerdán nyilvánosságra hozott prognózis szerint a gazdaság
a novemberben jelzett 0,7 százalék helyett csak 0,2 százalékkal növekszik az idén, 2024-ben pedig 1,7 helyett csupán 1 százalékkal.
Ez az előrejelzés azonban még mindig optimistább, mint a Nemzetközi Valutaalapé (IMF) és a brit jegybanké, amelyek 0,6, illetve 0,5 százalékos visszaesést jeleznek 2023-ra. Az Egyesült Királyság a Goldman Sachs előrejelzése szerint is messze elmarad növekedésben az idén a többi fejlett ipari államtól.
A friss előrejelzés azonban Jagjit Chadha, a NIESR igazgatója szerint így is „hihetetlenül lehangoló képet” fest, az energiaárak emelkedése miatt súlyosbodó megélhetési válság és a csökkenő kormányzati támogatás miatt 2023 ennek ellenére „recessziónak fog érződni”. A háztartások negyede – mintegy hétmillió család – képtelen lesz kifizetni az energia- és élelmiszerszámlákat az április 1-jén kezdődő új pénzügyi évben anélkül, hogy a megtakarításaihoz nyúlna, kölcsönt venne fel vagy egyéb segítséget kérne. Ez jelentős romlás a jelenlegi 20 százalékhoz képest.
Az intézet szerint a rendelkezésre álló jövedelem annak ellenére csökken, hogy az infláció 10,5 százalékról az idén átlagosan 8,3, jövőre 4,2 százalékra mérséklődik – ami még mindig több mint duplája a jegybank 2 százalékos céljának, amelyet az előrejelzés szerint nem is ér el 2025 vége előtt. Leaza McSorley professzor, a NIESR vezető kutatási menedzsere ezzel kapcsolatban emlékeztetett,
kevés vállalat adta eddig jelét, hogy csökkenteni tervezné az árakat,
annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány idején magasba ugró szállítási költségek jócskán visszaestek.
Chadha szerint a britek többségének el kell fogadnia, hogy reálértékben csökken a bére, és ezt nem könnyű ellensúlyozni a fizetésemelésekkel, amelyekért hónapok óta sztrájkolnak a közalkalmazottak.
A lakosság 10 százalékát adó legszegényebb réteget viszonylag csekély reálbevétel-csökkenés sújtja az inflációt követő segélyeknek köszönhetően, a középosztály reáljövedelme azonban a 2023 márciusával végződő pénzügyi évben akár 13 százalékkal, vagyis négyezer fonttal is eshet. (Egy font 438,75 forint.)
NIESR azt javasolja Jeremy Hunt pénzügyminiszternek, hogy oldja fel a kiadási korlátokat, növelje a közszféra beruházásait, és dolgozzon ki egy új energiatámogatási tarifát, amely kedvezményt nyújt a legszegényebb háztartások számára. „Az Egyesült Királyság gazdasága az előrejelzéseknél jobban teljesített 2022-ben, a GDP éves növekedése 4,1 százalék volt, a munkanélküliség pedig 3,7 százalék” – idézte McSorley véleményét a Sky News internetes oldala.
„Így a gazdaság ugyan valószínűleg nem fog tartósan zsugorodni, a kockázatok azonban súlyosbodnak a jegybanki kamatlábak emelésével, és a fiskális támogatás bizonyos mértékű megvonása 2023 és 2024 folyamán valószínűleg rányomja bélyegét a tevékenységre” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.