BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
DECATUR, GEORGIA - FEBRUARY 18: Guests purchase Kaleidoscope products at Da Brat x Judy Meet and Greet at Walmart Supercenter on February 18, 2023 in Decatur, Georgia.

Évek óta nem költöttek így az amerikaiak, még a forint is belevörösödött

Elképesztően erős fogyasztói költekezésről jöttek ki adatok az Egyesült Államokból, ebből további kamatemelések lesznek az óceán túloldalán. Belerémült még az euró is, sőt az idén bivalyerős forint bokái is belereszkettek.

Miközben Európában egy év harc után is tovább lőnek, a pénteken közölt adatok szerint az amerikai háztartások évek óta nem látott hévvel költekeznek. A szegényeknek biztosan az óceán túloldalán is ártott a fegyverdörgés idején felpörgött infláció, összességében azonban az amerikaiak szélesre nyitják a pénztárcájukat. A dollárnak ez jó, az euró árfolyamának fordítva, és ez megakaszthatja akár a forint menetelését is.

DECATUR, GEORGIA - FEBRUARY 18: Guests purchase Kaleidoscope products at Da Brat x Judy Meet and Greet at Walmart Supercenter on February 18, 2023 in Decatur, Georgia.
Fotó:  Nykieria Chaney / Getty Images

Egész csokornyi számot tettek közzé az Egyesült Államokban a fogyasztók kiadásairól és árindexeikről, és minden egyes adat meglepőnek bizonyult, egyértelműen abba az irányba mutatva, hogy inkább az eddig vártnál is többet emel kamatain a Federal Reserve, mint hogy az infláció nyár óta tartó csökkenésén felbátorodva leálljon.

A robusztus amerikai munkaerőpiaci adatok is ugyanerre utaltak mostanában. Az éves infláció ugyan a júniusi 9,1 százalékos csúcsról januárra már 6,4 százalékra csökkent, de ez még mindig messze a 2 százalékos cél felett van – igaz, hogy ezt több év átlagában kell elérni. Ráadásul van az inflációnak egy olyan komponense – a személyes fogyasztás fő komponenseit követő PCE mutató –, amelyet a Fed kiemelten figyel, ennek a csökkenése pedig a pénteki számok tanúsága szerint megfordult a múlt hónapban.

BLOOMSBURG, PENNSYLVANIA, UNITED STATES - 2023/02/19: A Walmart logo seen from the parking lot of its store in Bloomsburg.
Fotó:  Getty Images

Az éves PCE-infláció a decemberi 5,3-ről 5,4 százalékra gyorsult. Az áruk drágulásának üteme ugyan 5,1-ről 4,7-re esett, és valamivel kevesebbet – 11,6 helyett 11,1 százalékot – emelkedett az élelmiszerek ára is, a szolgáltatások azonban 5,4 helyett 5,7 százalékkal lettek drágábbak, miközben az energia ára 8,5 helyett 9,5 százalékkal nőtt átlagban. A változékony élelmiszer- és energiaárakat kiszűrő magindex is feljebb kapaszkodott: 4,6-ről 4,7 százalékra. 

Egy hónap alatt az év utolsó két hónapjának 0,2 százalékos üteme után 0,6 százalékban emelkedtek összességébena PCE-árak.

Az újra gyorsuló drágulás mögött a fogyasztás meghökkentő ütemű bővülése állt. Az amerikaiak januárban 1,8 százalékkal növelték személyes kiadásaikat a decemberi 0,1 százalékos csökkenés után, ami messze meghaladta az 1,3 százalékos elemzői várakozást, és a legnagyobb havi ugrás 2021 márciusa óta. Az emelkedés a kiadások széles skáláját érintette. A személyi jövedelmek ugyanakkor 0,6 százalékkal szöktek fel, ami a decemberi növekedés duplája – és a Fed a bérek oldaláról érkező inflációs nyomást is figyeli.

Tekintve az elfogadhatatlanul magas inflációs számokat, a Fed valószínűleg tovább tolja a kamatemelési sorozatot, még ha ez a gazdaság lelassulását jelenti is

– kommentálták az adatokat a Bloomberg elemzői, akik szerint a kiadások pályájának a felfelé mozdulása növeli a GDP növekedésére leső kockázatokat.

Rossz hír a gazdaságról, jó hír a tőzsdéknek

A negyedik negyedévben az amerikai gazdaság 2,7 százalékkal nőtt, szemben az első becslésben szereplő 2,9 százalékkal. A tőzsdék kilőttek a hírre.

Az adatok hatására továbblódult az euró ellenében a kamatemelési várakozások miatt amúgy is hetek óta erősödő dollár, és tízhetes csúcsokat ütögetett 1,054 környékén. Az erősödése nem szokott jót tenni a közép-európai devizáknak sem, bár az idén eddig kirobbanó formában lévő forint többnyire ezt is figyelmen kívül hagyta az elmúlt hetekben. Most viszont nem maradt el a hatás; az euró ellenében a 380,5 körüli szintekről 382,5 tájékára vonult vissza, ami egy nap alatt félszázalékos veszteség, miközben az idén gyengélkedő lengyel zloty ezúttal őrizte csütörtöki formáját. A kereskedés vége felé azonban a forintot is visszatolták 381 környékére, azaz egyáltalán nem biztos, hogy a csúf amerikai szelek hatása túléli a hetet.

Mégsem főnyeremény az erős forint: van, aki már visszasírja a 400-as eurót

Nem mindenki örül az erősebb forintnak, az exportra termelő vállalatoknak kifejezetten előnyös lenne a 400-as euró, ugyanis hónapokra ezzel terveztek előre. Bárhogy alakul is az árfolyam, az elemzők szerint nagy szükség lenne a kiszámíthatóságra.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.