Amikor Vlagyimir Putyin megindította az inváziót Ukrajna ellen, Ivan Tarin éppen mobilátjátszó tornyok felvásárlásával volt elfoglalva. Az azóta nyíló piaci réseket kihasználva mára ő lett a feltörekvő orosz üzletember-generáció egyik legnagyobb felvásárlója.
A mindössze 46 éves, moszkvai születésű Tarin nem unatkozott az elmúlt egy évben, ügyesen kihasználta, hogy üzletember lévén nem vonatkoztak rá a szankciók, és sorra happolta el az oligarchák elől a nyugati cégek kivonulása nyomán hátrahagyott vagyonelemeket. Tarin egy mobiltelefoncégnél volt vezérigazgató, első nagy dobása az volt, hogy megvette a Prosus nevű globális befektetési vállalkozás orosz leányvállalatát, az Avitót, valamint egy online munkaerőpiaci közvetítő vállalkozást is, amelyben korábban a Goldman Sachsnak is volt tulajdonrésze.
A nyugati szankciók nyomán multinacionális vállalatok egész sora vonult ki Oroszországból, az ExxonMobiltól kezdve a McDonald’sig. Tavrin ügyesen szemezgetett ezekből a vagyonelemekből.
„Rövid távon megfigyelhető egy határozott russzifikációs folyamat az üzleti világban” – magyarázta a Bloombergnek a helyzetet Liana Semchuk, a brit Sibylline tanácsadó cég elemzője, hozzátéve, hogy a háború előtt a Tavrinhoz hasonló kaliberű üzletembereknek esélyük se lett volna, hogy a mostani vagyonukhoz hasonlót szerezzenek.
Az Avitót 151 milliárd rubelért (kb. 2,1 milliárd dollár) vásárolta meg, a céget a háború előtt 6 milliárd dollárra értékelték fel. Az ügyletet a nyugati szankciók alá eső s amúgy agrárfinanszírozással foglalkozó állami hátterű Rosselkhozbank JSC hitelezte meg. Csak gyanítható, hogy a bank ehhez külföldi forrásokat is felhasznált, hiszen elvben ugyan szankciók korlátozzák nyugati tevékenységét, viszont az agárexport hitelezése miatt bizonyos esetekben ez alól van kivétel.
Tavrin egy másik parádés bevásárlása a HeadHunter Group orosz leányában való részesedésszerzés volt. Az Elbrus Capitaltól vásárolt 23 százaléknyi tulajdont 147 millió dollárért. A cégben a Goldman Sachs is nagytulajdonos volt. Pályázott továbbá a McDonald’s orosz étteremhálózatára, valamint a Yandex orosz keresőóriás holland bejegyzésű cégének utazásszervező alkalmazására is, ám ezekben nem járt sikerrel.
A moszkvai fiatalember hagyományos befektetési terepe korábban a telekom, a média- és a reklámszektor volt, egy időben szoros kapcsolatokat ápolt Oroszország ötödik leggazdagabb emberével, az oligarcha Aliser Uszmanovval. Uszmanov nettó vagyonát 19,5 milliárd dollárra becsülik, egykor a világ száz leggazdagabb embere között volt. Több közös biznisze is volt az üzbég származású oligarchával, egy időben annak mobilcége, a MegaFon vezérigazgatója is volt. Uszmanov ma szerepel az amerikai, az uniós és a brit szankciós listán is. Tavrin összehozott három üres tőzsdei céget is (SPAC), összesen 768 millió dollár tőkével, ezek egyike a Nexters Global nevű játékgyártó stúdióval egyesült, a másik kettő nem talált befektetési célpontra.
Az igazán nagy bizniszeket azonban persze ott is a nagyhalak bonyolítják le. Így például a szintén szankcionált nikkelkirály, Vlagyimir Potanyin, akit Oroszország leggazdagabb emberének tartanak, a francia Société Généralé-tól vette meg a Roszbankot, valamint részesedést vásárolt a TCS Group Holdingban annak alapítójától, Oleg Tinkovtól, aki elkövette azt a hibát, hogy kritizálta az orosz–ukrán háborút.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.