BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
engineer working on digital tablet with oil refinery engineer working on digital tablet with oil refinery

Kína idén rekordmennyiségű nyersolajat fog importálni

Elemzők szerint a belföldi fogyasztás növekedése és az export bővülése miatt Peking az idén rekordmennyiségben vásárol nyersolajat. Ennek érdekében új finomítókat építettek.

Kína az idén minden eddiginél több nyersolajat fog vásárolni, naponta akár 11,8 millió hordót is importálhat. Mindez megfordítja az előző két év csökkenését és meghaladja a 2020-as rekordot: Peking akkor 10,8 millió hordót hozatott be naponta négy iparági tanácsadó cég, a Wood Mackenzie, az FGE, az Energy Aspects és az S&P Global Commodity Insight elemzői szerint.

engineer working on digital tablet with oil refinery engineer working on digital tablet with oil refinery
Fotó: Getty Images

A szakértők arra számítanak, hogy gázolaj és a petrolkémiai alapanyag, a nafta iránti kereslet lassabban nő majd, mivel a kínai feldolgozóipar és az ingatlanszektor fellendülése hosszabb időt vesz igénybe. Ezzel szemben a kerozinfogyasztás az év végén eléri a koronavírus-járvány előtti szint 90 százalékát, miközben az üzemanyagok, például a benzin iránti kereslet is felpörög – írja a Reuters.

Az import gyorsulása a növekvő belföldi fogyasztással és a finomított termékek exportjával magyarázható.

Előbbi annak köszönhető, hogy kivezették a kínai gazdaság teljesítményét visszafogó zéró-Covid-politikát, így az emberek várhatóan többet fognak utazni és fogyasztani, ami növeli az energiahordozók iránti keresletet. Utóbbi pedig azzal magyarázható, hogy az olcsón vásárolt orosz nyersolajat feldolgozva továbbszállítják.

Elemzők szerint a finomítókat arra ösztönzik, hogy teljes kapacitással működjenek, így kielégítve a megnövekedő igényeket. Ennek érdekében több új finomító elkészült, illetve építés alatt van. Két új létesítmény – a PetroChina Guangdong Petrochemical és a Jiangsu Shenghong Petrochemical, amelyek együttes kapacitása 520 ezer hordó/nap – várhatóan a következő hónapokban kezdik meg a működését. Egy harmadik, a Shandong Yulong Petrochemical által épülő és 400 ezer hordó/nap kapacitású üzem pedig az év végén.

Akad hátráltató tényező is, például a világgazdaság lassulása csökkentheti a kínai exportot is.

Ahogy arról a Világgazdaság beszámolt, a távol-keleti országba tavaly 508,28 millió tonna, vagyis napi 10,17 millió hordó olaj érkezett, ami 0,9 százalékkal alacsonyabb a 2021-es évnél. Azonban a nyersanyag behozatala októbertől elkezdett magára találni. Az ázsiai ország Oroszországtól, Angolától és a Közel-Keletről (Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Irak) szerzi be az olajat, de titokban Iránból is érkeznek szállítmányok.

A Fitch megemelte a kínai növekedési kilátásokat

A Fitch a korábbi 4,3-ről 5 százalékra emelte a 2023-as kínai növekedési kilátásokra adott előrejelzését. A nemzetközi hitelminősítő értékelése szerint a koronavírus-járvány megfékezésére fenntartott zéró tolerancia politikájának decemberi megszüntetése után gyorsabban talpra áll a világ második legnagyobb gazdasága. A fellendülést elsősorban a fogyasztás hajtja majd, de több más fontos mutató is javult a közelmúltban, bár még mindig a járvány előtti szint alatt van.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.