A lengyel államfő a BBC-interjúban kijelentette: a Lengyelországban hadrendben álló F–16-osok karbantartási igénye nagyon jelentős, vagyis nem elég egyszerűen átadni ezeket a repülőgépeket, külföldi telepítésük esetén meg kellene teremteni a működtetésükhöz szükséges karbantartási, technikai szervizhátteret is.
Ugyanezt az álláspontot hangoztatta a minap Ben Wallace brit védelmi miniszter. Wallace, aki a héten egy brit–olasz miniszteri fórumon vett részt Rómában, a The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap ismertetése szerint a rendezvény utáni sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a vadászgépekhez kiszolgáló személyzet is kell, és ha Nagy-Britannia a brit királyi légierő (RAF) kötelekében hadrendbe állított Typhoon harci repülőgépekből adna Ukrajnának, ahhoz „jó sok embert is” Ukrajnába kellene telepítenie.
„Ha egy Forma–1-es csapatban nincs kiszolgáló személyzet, még az autót sem lehet beindítani”
– érzékeltette a helyzet összetettségét Wallace. Hasonlóan vélekedett a közelmúltban Rishi Sunak brit miniszterelnök is, mondván, az ukránok nem tudnák használni a korszerű gépeket. A nyugati szövetségesek közül egyedül Franciaország mutatott némi hajlandóságot, hogy korszerű harci repülőket szállítson Ukrajnába.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán előre be nem jelentett látogatást tett Nagy-Britanniában, és tárgyalásain igen erőteljes nyomást fejtett ki annak érdekében, hogy a brit kormány és a nyugati szövetségesek adjanak korszerű vadászgépeket Ukrajnának. A londoni parlament két házának tagjai előtt tartott beszédében Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy
Ukrajna harci repülőgépek formájában „szárnyakat kér szabadságának védelméhez”.
A lengyel államfő a vasárnapi BBC-interjúban kifejtette: Lengyelországnak vannak ugyan korszerű vadászgépei, de ezek száma nem éri el az ötvenet. „Harci repülőgépeink állománya mindössze ennyi, és komoly gondot okozna, ha ennek csak egy kis részét is bárkinek átadnánk. Habozás nélkül kijelenthetem, hogy nekünk sincs elegendő ezekből a repülőgépekből, sokkal többre lenne szükségünk” – tette hozzá.
Nagyon komoly döntést igényelne, ha Varsó „bármilyen repülőgépet, bármennyi F–16-ost– külföldre akarna adományozni, és „nem könnyű számunkra ennek a döntésnek a meghozatala” – mondta Andrzej Duda a vasárnapi BBC-műsorban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.