Franciaország vezetésével állapodott meg tizenegy európai uniós tagország kedden Stockholmban az atomenergia terén folytatott együttműködés mélyítéséről, az európai energetikai miniszterek találkozójának margóján.
A csoport találkozóját kezdeményező Franciaország mellett Bulgária, Horvátország, Csehország, Magyarország, Finnország, Hollandia, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia által jegyzett közös közleményben a felek kiemelték, hogy
az atomenergia egyike azon eszközöknek, melyekkel az éghajlati célokat el lehet érni, valamint biztosítani tudják az energiaellátás zavartalanságát is.
A megbeszélésre hivatalos volt Svédország is, ám a közlemény aláírói között már nem szerepel.
A résztvevők megegyeztek abban, hogy támogatják az új, elsősorban az innovatív technológiára épülő nukleáris fejlesztéseket, a már meglévő erőművek működését, valamint közös képzési programok elindításában és a tudományos együttműködés szorosabbra fűzésében is egyezségre jutottak.
„A megújuló energiaforrások ingatagok lehetnek. Szükség van stabil és fenntartható, alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaforrásra, és csak egyet ismerünk, ez az atomenergia” – húzta alá Jozef Sikela cseh energiaügyi miniszter.
A találkozó kezdete előtt Agnés Pannier-Runacher francia energiaügyi miniszter azt mondta, a felek célja nukleáris szövetség létrehozása, amely szerinte erős üzenet lenne a további, európai egyeztetések során is. A francia politikus felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Dél-Korea, Kína, India és Japán is a szén kiváltásának fontos eszközeként tekint az atomenergiára, ráadásul
az európai áramtermelés 25 százalékát biztosító atomenergia szén-dixoid-kibocsátása még a nap- vagy szélenergiáénál is alacsonyabb, így a karbonsemlegességgel kapcsolatos célok elérését is segíti.
Ebba Busch svéd energiaügyi miniszter azt mondta, tiszteletben tartják, hogy az egyes tagországok eltérő megoldásokat választanak a fosszilis tüzelőanyagok elhagyása érdekében, Németország, Ausztria és Luxemburg ellenérzéseit fejezte ki az európai nukleáris tervekkel kapcsolatban.
„Gyorsnak kell lennünk, hogy győzzünk a klímaváltozás elleni versenyben. Az új atomerőművek építése 15 évig is eltart, és kétszer vagy háromszor drágábbak, mint a szél- és a napenergia” – szögezte le hétfőn Claude Turmes luxemburgi energiaügyi miniszter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.