A Fitch Ratings hitelminősítő megerősítette Szerbia BB+ szintű hitelminősítését, stabil kilátásokal. A GDP 2022-ben a nehézségek ellenére 2,3 százalékkal nőtt. A munkanélküliségi ráta 8,9 százalékos volt a múlt év harmadik negyedévében, az államadósság a GDP 50,2 százaléka volt.
A Fitch magyarázata szerint a dinár árfolyamának stabilitása pozitív jelként fogható fel. Szerbiában a kedvezőtlen nemzetközi körülmények, valamint az elsősorban az ukrajnai konfliktus okozta globális válság és bizonytalanság ellenére megfelelő gazdaságpolitikát folytatnak. A hitelminősítő arra is felhívta a figyelmet, hogy a bankrendszer az országban stabil, a devizatartalékok is magas szinten vannak. A költségvetési deficit 2022-ben 6,9 százalék volt GDP arányosan.
A szerb pénzügyminiszter a hitelminősítő döntésére azzal reagált, hogy kiemelte,
tavaly rekordmennyiségű, 4,4 milliárd euró volt a közvetlen tőkebeáramlás.
Szerinte ez azt mutatja, hogy a befektetők nem veszítették el a Szerbia iránti bizalmukat, továbbra is vonzó befektetési célpontnak tekintik.
Előrejelzések szerint az infláció Szerbiában 2023 első negyedévében eléri a csúcsot, a következő időszakban pedig az évközi infláció csökkenésére, 2023 második felétől pedig egy számjegyű inflációra lehet számítani. Szerbia aranytartaléka 38,5 tonnát tesz ki, a devizatartalékok pedig január végére elérték a 20 milliárd eurós szintet.
A Szerb Nemzeti Bank (NBS) közleményben reagált a hitelminősítő döntésére, amelyben az olvasható, hogy Szerbia csak egy lépésre van, illetve egy fokozattal van lemaradva a befektetésre ajánlott szinttől, ami a monetáris politika helyes mivoltát igazolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.