Több mint ötvenmilliárd eurós kárt okozott a török gazdaságnak a február eleji földrengés, amelynek közel 43 ezer ember esett áldozatul.
A természeti katasztrófa nyomán a szolgáltatások, az élelmiszerek és a lakhatás egyaránt drasztikusan drágulhatnak tovább a következő időszakban, további nehézségeket okozva a földrengés sújtotta ország lakosságának.
Egyes településeken akár százszázalékos bérletidíj-emelkedésről számolnak be Törökországban.
A környezeti csapás sújtotta területekről ugyanis tömegesen költöztek el az ott lakók, biztonságosabb területek után kutatva. A megnövekedő keresletre pedig a piac is reagált, sokak számára szinte lehetetlenné téve az újrakezdést.
A katasztrófa okozta váratlan kormányzati költekezések a központi bank tartalékait is alaposan megnyirbálták, mindösszesen hétmilliárd dollárnyi líra maradt a kasszában.
Az infláció szintjét az októberi, rekordot jelentő 85,5 százalékos szintről júniusra 35-40 százalékra várták előzetesen konszolidálódni az elemzők, a legfrissebb számok azonban már 42-46 százalékos pénzromlásról szólnak.
A földrengés a török gazdasági növekedést várhatóan 1-2 százalékponttal foghatja majd vissza, a központi bank ennek ellensúlyozására 50 bázisponttal csökkentette az alapkamatot.
A költségvetési hiány pótlására ugyanakkor nem lesz elég a rendelkezésre álló 35 milliárd dolláros hitelkeret, így extra források után kell néznie a török kormányzatnak. A katasztrófát megelőzően 3,5 százalékos GDP-arányos hiánnyal számoltak az elemzők, jelenleg már inkább az 5 százalékos szintet tartják valószínűnek.
A gazdaság talpra állítása pedig korántsem lesz könnyű, kifejezetten a földrengés sújtotta területeken tarthat sokáig a munkaerő visszacsábítása. Ezek a régiók szolgáltatták eddig a mezőgazdasági termelés 16 százalékát, most azonban csaknem kétmillió elvándorló lakossal és visszatérni nem kívánó munkavállalókkal kell hogy szembesüljenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.