BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vásárlási kedv még nem tért vissza Európában, de javult a helyzet

Kezd magához térni a kiskereskedelem az unióban, de éves szinten még mindig csökkenést mutat. Az euróövezeti kiskereskedelmi forgalom januárban az előző év azonos hónapjához képest 2,3 százalékkal csökkent, míg decemberhez viszonyítva 0,3 százalékkal nőtt. Ugyanez az EU-ban 0,3 és 2,2 százalék volt.

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat közzétette a legfrissebb, januárra vonatkozó euróövezeti és uniós kiskereskedelmi adatokat, amelyek összességében vegyes képet mutatnak.

Business People Buying Food  After Work in the Supermarket
Business People Buying Food  After Work in the Supermarket
A kiskereskedelmi forgalom januárban csökkent az egy évvel ezelőttihez képest.
Fotó: Getty Images

Havi szinten a kiskereskedelmi forgalom szezonálisan kiigazított volumene januárban 0,3 százalékkal nőtt az euróövezetben és az Európai Unióban is decemberhez képest. Éves szinten a naptárhatástól megtisztított mutató az euróövezetben 2,3, az unióban pedig 2,2 százalékkal csökkent 

– áll a statisztikai hivatal első becslésében.

Havi szinten az euróövezetben januárban a kiskereskedelmi forgalom volumene decemberhez képest 1,8 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohányáruk esetén, 0,8 százalékkal a nem élelmiszer jellegű termékek esetén, míg a járműüzemanyagoknál 1,5 százalékkal csökkent. Az unióban az italok és dohánytermékek forgalma 1,8, a nem élelmiszer jellegű termékeké 1,1 százalékkal nőtt, az üzemanyagoké azonban 2,1 százalékkal csökkent.

A kiskereskedelem teljes forgalmának legnagyobb havi növekedését Hollandiában (4,9 százalék), Luxemburgban (4,6) és Szlovéniában (4,1) regisztrálták. A legerősebb csökkenés Ausztriában (–9,8), Szlovákiában (–1,4) és Magyarországon (–0,6) következett be.

 

Éves szinten az euróövezetben januárban a kiskereskedelmi forgalom volumene 2022 januárjához képest 5 százalékkal csökkent az élelmiszerek, italok és dohányáruk körében, 1 százalékkal a nem élelmiszer jellegű termékek esetén, míg az üzemanyagoknál 5,4 százalékkal nőtt. Az unióban a kiskereskedelmi forgalom volumene az élelmiszerek, italok és dohánytermékek esetén 4,7, a nem élelmiszer jellegű termékeknél  1 százalékkal csökkent, míg az üzemanyagok körében 5,6 százalékkal nőtt.

Durván beleállt a földbe a magyar bolti forgalom, ezt aztán senki sem gondolta – elemzők

Fékeződés van, összeomlás még nincs a szakértők szerint.

A legnagyobb éves csökkenés Belgiumban (–8,9 százalék), Németországban (–6,8), Dániában és Svédországban (mindkettő –5,8) volt. A legmagasabb növekedés Szlovéniában (18,5), Romániában (5,8) és Máltán (5,7) volt megfigyelhető.

A kiskereskedelmi forgalom decemberi volumene 1,7 százalékkal csökkent az euróövezetben és 1,6 százalékkal az EU-ban.

Megjegyzendő, hogy az euróövezet januárban húszra bővült Horvátországgal, így az idén már az adriai állam adatait is beszámítják az indexbe.

Az euróövezeti kiskereskedelmi forgalom az eladott áruk összmennyiségét mutatja. Ezen belül az élelmiszerek, italok és dohányáruk részesedése a legmagasabb (39,3 százalék), amelyet az elektromos cikkek és bútorok (12,0) és a számítástechnikai berendezések, könyvek és egyebek (11,4) követnek. A mutatóban a legnagyobb súlyt Németország (25,9 százalék), Franciaország (21,7) és Olaszország (16,1) képviseli.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.