Az Egyesült Államok és Kanada pénteken közölte, hogy együttműködnek egy kétoldalú félvezetőgyártási folyosó létrehozása érdekében – közölte a Reuters, felhívva a figyelmet arra, hogy szinte azonos időben az International Business Machines (IBM) is bejelentette: Kanadában szándékozik terjeszkedni.
A hír akkor érkezett, amikor a Kanadába látogató Joe Biden amerikai elnök és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök közös ígéretet tett arra, hogy együtt fognak fellépni az önkényuralmi rezsimek ellen, részben azáltal, hogy csökkentik a más országoktól való függőségüket a kritikus ásványi anyagok és félvezetők tekintetében.
A kanadai kormány 250 millió kanadai dollárt (181,94 millió dollár) fog költeni a hazai félvezetőiparra, hogy fellendítse a kutatást és fejlesztést, valamint a gyártást – áll a miniszterelnöki hivatal közleményében.
A két ország vezetői közös nyilatkozatban közölték, hogy az IBM egy egyetértési megállapodás keretében jelentős beruházást biztosít tesztelési képességek kifejlesztéséhez a (québeci) bromonti létesítményében. A közleményben nem hozták nyilvánosságra az IBM kanadai beruházásának összegét.
A Reuters emlékeztetett arra, hogy az IBM New York állam északi részén tart fenn félvezetőkkel kapcsolatos kutatási és gyártási tevékenységet. Tavaly a vállalat közölte, hogy a következő évtizedben 20 milliárd dollárt tervez befektetni az egykor a gyártás egyik erőközpontjának számító New York-i Hudson Valley régióban, hogy félvezetőket, nagyszámítógép-technológiát, mesterséges intelligenciát és kvantumszámítógépet gyártson és fejlesszen.
Joe Biden nem egészen egy héttel Hszi Csin-ping kínai elnök moszkvai látogatása után utazott Kanadába.
Az egyre rámenősebb Kína miatt élesedő verseny láttán nem kétséges, miért fontos, hogy egymáshoz forduljunk egy észak-amerikai piac kiépítésében, ami mindent magában foglal a félvezetőktől a napelemekig
– mondta Justin Trudeau.
Joe Biden bejelentette: 50 millió dollárt (18 milliárd forint) fordítanak arra, hogy több amerikai és kanadai vállalatot vonjanak be félvezetők gyártásába. A felek arról is megállapodtak, hogy a két ország energetikai szakértőkből álló bizottságot hoz létre, amely a tiszta energiaforrásokra összpontosít, és ígéretet tettek, hogy közösen dolgoznak a modern technológiákhoz szükséges kulcsfontosságú ásványok észak-amerikai ellátási láncának létrehozásában.
A két vezető a találkozót megelőzően már megállapodott az illegális bevándorlás megállításáról a közös amerikai–kanadai határon. Kanada a megállapodás részeként vállalta, hogy befogad 1500, az amerikai kontinensről érkezett bevándorlót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.