Folytatódik a nyugdíjreform elleni sztrájkhullám Franciaországban, egyszerre több ágazatban is leáll a munka, és az eddigi öt akcióval ellentétben ezúttal nem tudni, hogy mikor lesz vége, így az országban is napokra megbénulhat az élet.
A France 24 tudósítása szerint a nagy szakszervezetek, köztük a tagszámot tekintve két legerősebb CFDT és CGT „megújítható sztrájkot” hirdetett, vagyis a tagok minden nap szavaznak majd a folytatásról. Az érdekképviseletek arra számítanak, hogy a gördülő sztrájk eléggé megnehezíti a mindennapi életet, és olyan súlyos fenyegetést jelent a gazdaság számára, hogy a kormány megadja magát, és lemond a reformról, amelynek keretében többek között a jelenlegi 62-ről 64 évre emelnék a nyugdíjkorhatárt.
Mindig mondtuk, hogy nagyobb sebességre kapcsolunk, ha kell. Ez történik majd kedden
– nyilatkozta a Journal du Dimanche-nak Philippe Martinez, a befolyásos CGT vezetője. A szakszervezeti tagok pedig készek kitartani. A gáz- és villamosenergia-ipari dolgozók körében már pénteken megkezdődtek a munkabeszüntetések, és a CGT Energie szakszervezeti szövetség főtitkára, Sébastien Ménesplier szerint „minimum hetedikéig folytatódnak, maximum pedig addig, amíg nem győzünk".
A sztrájk következtében hétfő reggelre négy gigawattal csökkent a francia atomerőművek kapacitása, és a szakszervezetek szerint még többel fog, ami negatív hatással lesz a gazdaságra, és erősíti a nyomást a kormányon. „Ha Emmanuel Macron nem akarja, hogy Franciaország megálljon, és sötét legyen a hét az energiaipar számára, akkor jobban tenné, ha visszavonná a reformjait” – fenyegetett Ménesplier.
Az előzetes várakozások szerint magas lesz a részvétel a sztrájkban. Komoly fennakadásokra számít a helyi és a nemzetközi vasúti közlekedésben a nemzeti vasúttársaság, a fővárosi tömegközlekedésben pedig a RATP.
Késések és járattörlések várhatóak a légi járatoknál is, a francia polgári légügyi hatóság azt javasolja a repülőtereknek, hogy harminc százalékkal csökkentsék a forgalmat.
Az oktatásban mind a hét nagy szakszervezet „teljes lezárást” hirdetett az iskolákban keddre, a középiskolások és egyetemisták pedig várhatóan nagy számban csatlakoznak a tiltakozó tanárokhoz nem csupán kedden, hanem csütörtökön is, amelyet a „fiatal mobilizáció” napjaként hirdettek meg.
Az iparban a CGT felszólította a finomítók dolgozóit, hogy „állítsák le az egész gazdaságot” a gyártás, az elosztás és az import megzavarásával. Csatlakoznak a sztrájkhoz a vegyipari munkások, így a gyógyszeripariak, valamint a repülőgépgyártásban, autóiparban és acélgyártásban foglalkoztatott 1,5 millió fémipari dolgozó is. A teherautó-vezetők már vasárnap megkezdték a sztrájkokat, egyes ipari létesítményeknél blokádok várhatók, a „lassító akciók” pedig a főutak forgalmát akadályozzák.
A rendőrség arra számít, hogy kedden 1,4 millió ember vesz majd részt a tüntetéseken, csak Párizsban 60–90 ezren.
A kormány azonban egyelőre nem inog meg. Gabriel Attal költségvetési miniszter a hétvégén figyelmeztetett, hogy munkabeszüntetések nem a gazdaságot, hanem a dolgozókat kényszerítik majd térdre, és felszólította a szakszervezeteket, hogy „felelősségteljesen” cselekedjenek. Macron elnök pedig csak annyit közölt afrikai körútjáról hazatérve, hogy „nincs új mondanivalója” a kérdésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.