Az Európai Unió szerint indokolt a gázkereslet csökkentésének meghosszabbítása, ugyanis – habár az árak alászálltak – az orosz import kiesése továbbra is feszültséget kelt a gázbeszerzések területén. Az ügy háttere, hogy tavaly, az energiaválság tetőpontján elfogadott intézkedés a hónap végén lejár. Az Európai Bizottság így ennek meghosszabbítását terjesztette elő hétfőn, a legtöbb tagállam üdvözölte az ötletet.
Az uniós energiaügyi miniszterek jövő heti találkozójukon minden bizonnyal rábólintanak az előterjesztésre.
A legtöbb uniós ország azonban teljesítette az elmúlt időszakban a célt, és visszavett a gázfogyasztásból. Az előírt 15 százalékos csökkentés helyett az unió egésze 19,3 százalékkal mérsékelte a fogyasztást augusztus és január között, amit mind a viszonylag enyhe tél, mind a lakosság spórolása támogatott.
Immár nem a gázfogyasztás mennyisége és a gáztárolók kiürülésének üteme került a fókuszba, inkább
a gáztárolók újratöltésének árára és a nyersanyagbeszerzés lehetőségeire figyelnek a piacon.
A régió továbbra sem számíthat az orosz gázra, sokkal inkább a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjából fedezheti jövő téli szükségletét is.
A tisztviselők továbbra is lesik a gázpiac minden rezdülését, ugyanis a kínálat globálisan szűkös – hangsúlyozta az EU energiaügyi biztosa, Kadri Simson a Twitteren. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint gázhiánnyal jár, ha Moszkva teljesen leállítja a szállításokat. A bizottság célja, hogy a tagállamok a fűtési szezon előtt 90 százalékra töltsék fel a tárolóikat, a mostani, átlagosan 56 százalékos telítettségről. Közben a gáz tőzsdei ára esik:
a TTF gáz ára 2021 óta nem járt ennyire mélyen, hétfőn napközben 40 euró alatt kellett fizetni megawattórájáért.
A 15 százalékos fogyasztáscsökkentés önkéntes, de vészhelyzet esetén kötelezővé tehető.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.