Újabb általános sztrájkot tartanak kedden Franciaországban, hogy a nyugdíjreform visszavonására kényszerítsék Emmanuel Macron elnököt. A tiltakozások ugyan nagyrészt békések voltak, a múlt héten azonban erőszakba torkolltak, miután a kormány a nemzetgyűlést megkerülve emelte törvényerőre a reformot, amely többek között két évvel növeli a nyugdíjkorhatárt.
A rendőrség most is a legrosszabbra készül, bár a szakszervezetek szerint a kormányzat a felelős az erőszakért, mert kiélezte a helyzetet. A reform elfogadása óta 114 alkalommal rongálták meg a parlamenti képviselők helyi irodáit, 128 középületben okoztak kárt és 2197 gyújtogatás történt, majdnem kilencszáz rendőr sebesült meg.
Radikalizálódott szélsőbaloldali és szélsőjobboldali elemek próbálják túszul ejteni a szakszervezeti tiltakozásokat. A céljuk kárt és sebesüléseket okozni, rendőröket ölni. Céljaiknak semmi köze a nyugdíjreformhoz
– jelentette ki sajtótájékoztatóján Gerald Darmanin belügyminiszter.
A tárcavezető szerint nagyon nagy a kockázata, hogy a tüntetők kedden is megsértik majd a közrendet, ezért eddig soha nem látott számú, 13 ezer rendőrt vezényeltek az utcákra országszerte, közülük 5500-at Párizsban. Laurent Nunez, a fővárosi prefektúra elnöke azt mondta a France Inter rádiónak, hogy a biztonsági erők szerint várhatóan több garázda csatlakozik majd a keddi tüntetésekhez, ezért a rendőröknek készen kell állniuk.
Olyan személyekről beszélünk, akiket megfigyelés alatt tart a hírszerzés… folyamatosan követjük a mozgásukat
– fogalmazott. A rendőrség azt tanácsolta a tüntetés útvonalán lévő üzletek tulajdonosainak, hogy egész napra zárjanak be.
Az általános sztrájk jókora fennakadásokat okoz majd a nap folyamán. Zárva vannak az iskolák, a vonatok egy része nem közlekedik, ahogy a párizsi metrószerelvények kétharmada sem. A légi közlekedési hatóság felszólította a légitársaságokat, hogy 20 százalékkal csökkentsék a járatokat kedden és szerdán is Párizs Orly repülőterén, valamint a marseille-i, a toulouse-i és a bordeaux-i repülőtéren.
A köztisztasági alkalmazottak immár negyedik hete sztrájkolnak, a Bloomberg tudósítása szerint több mint hétezer tonna szemét halmozódott már fel a főváros utcáin. A kőolaj-finomítók a normálishoz képest töredék kapacitással működnek, miközben az AFP hírügynökség beszámolója szerint
már hétfőn a kutak majdnem 16 százalékánál elfogyott legalább az egyik üzemanyag.
A sztrájkolók blokád alatt tartják a cseppfolyósítottgáz- (LNG) terminálokat is.
A közvélemény minden felmérés szerint ellenzi a nyugdíjreformot és támogatja a sztrájkokat és tüntetéseket, ezért nem meglepő, hogy Macron népszerűsége erősen visszaesett. Az Elabe az elnök megnyugtatásnak szánt tévéinterjúja után készített felmérést, amelyből kiderült, hogy Macron nem győzte meg a választókat: a megkérdezetteknek csak a 24 százaléka tartja jó elnöknek, és 60 százaléka támogatja a tiltakozókat.
Kisebb lett a deficit a vártnál A kormány által vártnál nagyobb mértékben, 5 százalék helyett a GDP 4,7 százalékára csökkent tavaly Franciaország államháztartási hiánya – közölte kedden a statisztikai hivatal (INSEE). Az arány 2021-ben még 6,5 százalék volt. Az államadósság 2022 végén 2950 milliárd euró volt, ami a GDP 111,6 százaléka. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.