Az ukrán kormány a svájci Luganóban tavaly júliusban bemutatta az állam tízéves helyreállítási tervét, azonban a gyakorlati megvalósítás még nem kezdődött el. A miniszteri kabinet bejelentette, hogy az idén megkezdi Ukrajna fellendítésének első szakaszát, amelyre a tervek szerint 17 milliárd dollárt költ.
Denisz Smihal ukrán miniszterelnök nyilatkozatából kiderül, hogy az említett összeg egyelőre nem áll rendelkezésre, azt 2023 folyamán a nemzetközi partnerektől várják.
Jelenleg 110 milliárd hrivnya (2,9 milliárd dollár) áll rendelkezésünkre, ám az idén további 680 milliárd hrivnyát (17 milliárd dollárt) várunk a sérült vagy teljesen megsemmisült ingatlanok helyreállítására
– mondta a kormányfő.
A Miniszteri Kabinet állami ügynökséget hozott létre a munkafolyamatok optimalizálására, sőt, a miniszterelnök kormánytagokkal közösen ellátogatott az oroszok által bombázott Irpinybe, ahol kijelentette, hogy ez a város lesz az egyike azoknak, ahonnan megkezdődik az újjáépítés első szakasza.
Az orosz megszállók Kijev elleni esetleges újbóli támadására vonatkozó előrejelzések ellenére Denisz Smihal kifejtette, hogy a főváros és térsége környékén kezdik meg az újjáépítést. Ennek fényében aggályok merülhetnek fel a projekt megvalósíthatóságával kapcsolatban, hiszen a létesítmények újra az oroszok célpontjává válhatnak.
Makszim Fedosejenko, a Kijevi Közgazdasági Iskola stratégiai projektjeinek vezetője rámutatott, a pusztítás olyan mértékű, hogy évekbe telhet az újjáépítés. Ezt szem előtt tartva, a kockázatok ellenére mégis el kell kezdeni. Véleménye szerint
az ilyen projektek több millió ukrán hazatérését segítik elő.
Hozzátette: az államnak olyan szabványosított projekteket kell készíteni, amelyek a különböző régiókban is aktívan hasznosíthatók, így felgyorsulhat az újjáépítés menete.
Olekszandr Hmelevszkij gazdasági szakértő egyetért azzal, hogy már most helyre kell állítani a lakásokat és a kritikus infrastruktúrát. Megjegyezte, a javítási és építési munkálatok serkentik a gazdaság fellendülését, emellett hozzájárulnak a munkahelyek megőrzéséhez.
„Bár a háború folytatódik, a kritikus infrastrukturális létesítményeket helyre kell állítani. Nélkülük a gazdaság nem tud megfelelően működni, Ukrajna védelmi képességeinek erősítéséhez is szükség van ezekre. Szükség van a lerombolt lakások helyreállítására, a lakóhelyüket elhagyni kényszerülteknek a háború ellenére valahol élniük kell” – mondta.
Egyelőre nincs százszázalékos garancia arra, hogy 2023 folyamán Ukrajna megkapja az ígért 17 milliárd dollárt. Hasonló helyzet alakult ki tavaly is, amikor a kormány által vártnál valamivel alacsonyabb volt az országba juttatott nemzetközi segélyek összege.
Olekszandr Hmelevszkij szerint nem kell heves dollár- vagy euróesőre számítani.
„A kormányfő szerint az Egyesült Államok úgy döntött, hogy 1,4 milliárd dollárt különít el Ukrajna újjáépítésére. Azt azonban nem tudni, hogy ezek a források mikor érkeznek meg. Emellett a United–24 platformon regisztrált nemzetközi adományozók is ígéretet tettek további támogatások átutalására.
Reálisan gondolkodva nem valószínű, hogy az idén 60 milliárd hrivnyánál (1,6 milliárd dollár) többet költenek Ukrajna helyreállítására
– fogalmazott a gazdasági szakértő.
Sok múlik a hatóságok szakszerű és összehangolt fellépésén, nevezetesen azon, hogy az újjáépítés első szakaszának milyen eredményes lesz a megvalósítása. Itt fontos szerepet kap az újonnan létrehozott Nemzeti Iroda, amely Olekszandr Kubrakov miniszterelnök-helyettesnek és csapatának fog beszámolni.
Fontos azonban szem előtt kell tartani Denisz Smihal ukrán miniszterelnök kijelentéseit is, miszerint Ukrajnának két éven belül az Európai Unió tagjává kell válnia. Ezért a megújult gazdaság építésének első lépéseit ennek a stratégiai pályának a figyelembevételével, vagyis a lehető legátláthatóbban és a korrupció lehetőségének felmerülése nélkül szükséges megvalósítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.