A 2008-as pénzügyi válság egyik előrejelzőjeként elhíresült Nouriel Roubini szerint a világgazdaság a kemény landolás kockázatával néz szembe, miután a fejlett gazdaságokban a magas infláció miatt szigorodik a jegybanki politika.
A központi bankoknak a vártnál magasabbra emelik majd az irányadó kamataikat, hogy az inflációs cél közelébe szorítsák le a fogyasztói árak növekedési ütemét – mondta a közgazdászprofesszor egy ausztrál konferencián.
„Az infláció magas marad, mert az alapanyagok és az energiahordozók ára sem csökken az idén”
– tett hozzá. Ennek hátterében a főleg az orosz–ukrán háború további eszkalálódása, illetve a növekvő kínai kereslet áll. Roubini nem véletlenül érdemelte ki a Dr. Doom (Dr. Végzet) jelzőt, szinte folyamatosan meglehetősen pesszimista hangnemben nyilatkozik – viszont azok között volt, akik jó előre figyelmeztették a befektetőket, hogy az amerikai jelzálogpiac összeomlása globális válsághoz vezethet.
„A legrosszabb dolog, ami történhet, az az, hogy a jegybankok az infláció letörése mellett elkötelezettségüket kommunikálják, ám ezt nem tudják megvalósítani”
– kommentálta a helyzetet Peter Costello, az ausztrál Future Fund befektetési alap elnöke. Ennek a hátterében az áll, hogy a pandémia idején az infláció meglódulása során a világ nagy jegybankjai sorra hangoztatták, hogy a fogyasztói árak emelkedése átmeneti jelenség, azon úgymond keresztül kell nézni, ehhez képest most mindannyian a tartós infláció rémével szembesülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.