Kína dolgozik a pénzszűkében lévő Pakisztán kérésén, hogy hosszabbítsák meg a múlt héten lejárt kétmilliárd dolláros kölcsönt, miközben a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatott tárgyalások megrekedtek az 1,1 milliárd dolláros mentőcsomagról.
A hosszabbítás kritikus fontosságú a gazdasági válság és természeti csapások sújtotta Pakisztán számára, az ország külföldi devizatartaléka ugyanis annyira lecsökkent, hogy már csak négyheti import finanszírozására elegendő. A pakisztáni pénzügyminisztérium egyik magas rangú, neve elhallgatását lérő tisztségviselője elmondta a Reutersnek, hogy a szükséges papírokat már elkészítették, és formális bejelentés is várható az ügyben. A kínai pénzügyminisztérium és a jegybank egyelőre nem kommentálta a hírügynökség értesülését.
A Reuters a hírrel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a fizetésképtelenség határán egyensúlyozó
Pakisztán eddig csak régi szövetségesétől, Pekingtől kapott segítséget a pakisztáni központi banknak már jóváírt 1,8 milliárd dollár refinanszírozásán keresztül.
Az IMF-fel február eleje óta tárgyalnak a november óta visszatartott 1,1 milliárd dollárról, amely a még 2019-ben megítélt 6,5 milliárd dolláros mentőcsomag része.
Sebhaz Sarif pakisztáni kormányfő szerint az IMF az alap felszabadításának feltételül szabta, hogy a baráti országok – Kína mellett a többi között Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek – teljesítsék finanszírozási kötelezettségeiket, ezzel segítsenek az ország fizetési mérlegének finanszírozásában. Csak Kína 240 milliárd dollárt költött 2008 és 2021 között 21 fejlődő ország, közöttük Pakisztán mentőhitelezésére.
Az IMF azonban más feltételeket is szabott, például a piaci alapú árfolyamhoz való visszatérést és az üzemanyagárak emelését, amelynek végrehajtásával az iszlámábádi kormány hónapokat késlekedett.
Minden IMF-program felülvizsgálata határozott és hiteles biztosítékokat igényel arra vonatkozóan, hogy elegendő finanszírozás áll rendelkezésre ahhoz, hogy a hitelfelvevő fizetési mérlegének finanszírozása a következő 12 hónapban teljes mértékben biztosított legyen, és a program hátralévő részében a finanszírozás jó kilátásokkal rendelkezzen. Ez alól Pakisztán sem kivétel
– hangsúlyozta a közleményük.
A jövőre vonatkozóan némi könnyebbséget jelenthet, hogy
az Európa Unió a héten eltávolította Pakisztánt a „magas kockázatú harmadik országok” listájáról,
amelyre 2018-ban került fel. A listán olyan államok szerepelnek, ahol Brüsszel szerint nem elég szigorúak a szabályozások és a jogi rendszer ahhoz, hogy megakadályozza a pénzügyi bűncselekmények elkövetését és a terroristák finanszírozását, és ezáltal súlyos kockázatot jelent az EU pénzügyi rendszere számára.
Amikor egy országot felvesznek a listára, akkor különösen fokozott ellenőrzésnek és további intézkedéseknek vetik alá, amelyek növelik az üzleti tevékenység költségeit – ezzel többé nem kell számolniuk a pakisztáni vállalatoknak, így időt és pénzt takarítanak meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.