Oroszország inváziója Ukrajnával szemben fegyverkezési versenybe hajszolta Lengyelországot is. Természetesen a varsói vezetés korábban is tisztában volt az orosz birodalmi álmok jelentette fenyegetéssel, ám az ukrajnai invázió után elképesztő ütemre kapcsolt a lengyel haderőfejlesztés. Varsó a tervek szerint az idén a lengyel GDP 4 százalékát fordíthatja hadserege korszerűsítésére, ami a NATO-elvárás duplája, és ami a szövetség egy főre jutó legnagyobb hadikiadását jelentheti. Fegyvervásárlásokból most nincs hiány Lengyelországban, így hamarosan a teljes, szovjet időkből hátramaradt fegyverzet megújulhat.
A szállítások jelentős része érkezik Dél-Koreából, ahonnan többek között 980 K2 tank, 648 K9A1 páncélozott tarack, 288 K239-es rakéta sorozatvető és 48 FA–50-es vadászrepülő jön. A gyorsan beszerezhető koreai fegyverek mellett az Egyesült Államok sem marad megbízások nélkül. A lengyel rendelések között találunk 250 vadonatúj M1A2 SEPv3-as Abrams tankot, de igényeltek 116-ot az Abrams régebbi változatából is. Ezekkel a vásárlásokkal Lengyelországé lehet Európa legnagyobb tankserege.
A harckocsikat támogatja ezer hazai gyártású Borsuk gyalogsági harcjármű, és vásárolnak még 18 amerikai HIMARS rakétavetőt, illetve 96 AH-64E Apache harci helikoptert is.
A fegyverek beszerzésével párhuzamosan meg is dupláznák a hadsereg létszámát, ami így elérné a 300 ezer főt. Ezzel Ukrajnától nyugatra a lengyel lehet a legnagyobb európai hadsereg – írja a The Telegraph.
A fegyverek azonban nem lesznek olcsók, még ha a lengyel gazdaság növekedési pályán is marad. Varsó a tervek szerint 2035-ig több mint 100 milliárd dollárért vásárolna fegyvereket, míg az idei költségvetés 97 milliárd zlotyt (21 milliárd dollár) szán védelmi célokra. Azonban a Dziennik Gazeta Prawna lengyel lap számításai szerint ez valójában ennél mintegy harmadával több lehet az idén, ha a költségvetésen kívüli tételekkel is számolunk.
Mindez jelentős terhet ró a lengyel gazdaságra, amelynek az uniós pénzek befagyasztásával is meg kell küzdenie. Bár a parlament elé a kormány már beterjesztette az uniós források elérését lehetővé tevő javaslatot, egyelőre az ország nem számíthat ezekre a pénzekre. Számíthat viszont Varsó az amerikai kongresszus által tavaly jóváhagyott 288,6 millió dollárra, amelynek célja az orosz fenyegetéssel szembeni védelem és elrettentés.
A politikai megosztottság ezen a területen nem jelent problémát, noha ősszel az urnákhoz járulnak a lengyel választók. Az oroszokkal szembeni elrettentés és a hadsereg modernizációja ugyanis olyan kérdés, amelyben nincs vita a kormány és az ellenzék között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.