BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meghozták a románok lakásbiztosítás iránti kedvét a földrengések

Az országban az ingatlanok mindössze húsz százaléka rendelkezik kötelező biztosítással, a bukaresti kormány felgyorsítaná a földrengésbiztonsági munkálatok engedélyeztetésének folyamatát.

Aggodalommal töltik el a romániai lakosságot az elmúlt időszakban bekövetkezett földrengések, amelyek máris érezhető hatást gyakorolnak a biztosítási piacra. A romániai biztosítók és viszontbiztosítók szövetségének (UNSAR) friss elemzése szerint a Törökországban pusztító katasztrófa, valamint az ezzel egy időben Romániában is észlelt kisebb erejű földmozgások miatt jelentős mértékben megnőtt az érdeklődés a lakásbiztosítások iránt.

Earthquake Exercise In Bucharest, Romania
A 2016-os bukaresti földrengés emléke is élénken él a lakosságban, ám azóta komoly védelmi tervek nem születtek.
Fotó: NurPhoto via AFP

Az elmúlt három héten átlagosan 170 százalékkal nőtt a kiküldött lakásbiztosítási ajánlatok száma a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. Hozzá kell tenni, ez még nem jelenti automatikusan a megkötött biztosítási szerződések számának megugrását, az még a jövő zenéje, hány esetben lesz az ajánlatból szerződés. 

Az év elején a 9,6 milliós román lakásállományból mintegy 7,8 millió lakás volt biztosítatlan. 

Bár a földrengés az egyik olyan kockázat, amelytől az ország lakosai a leginkább féltik az otthonukat, országos szinten a lakások csupán 20 százaléka rendelkezik kötelező biztosítással, fakultatív biztosítása pedig a lakások alig 17 százaléknak van.

Márpedig az utóbbinak előfeltétele a kötelező biztosítás megléte. Annak ellenére, hogy tizenhárom éve létezik a kötelező biztosítás intézménye, és mégis mindössze a lakások alig 20 százalékára kötötték meg a tulajdonosok a törvény által előírt biztosítást, mindeddig nem bírságoltak a polgármesteri hivatalok. 

A két típusú biztosítás egyébként kiegészíti egymást. A kötelező biztosítás a földrengések, árvizek, földcsuszamlások okozta károkat fedezi, az ingatlan típusától függően 10 ezer, illetve 20 ezer euróig. A biztosítótársaságok által létrehozott 

országos katasztrófavédelmi alapba (PAID) befizetendő összeg tégla- vagy betonépületben lévő  lakásért évi 20 euró, vályogházakért 10 euró. 

A fakultatív biztosítás egyebek mellett a víz- és csatornavezeték, az egyéni hőközpont vagy a klímaberendezés meghibásodása okozta károkat és a szomszédoknak okozott károkat is fedezi. 

A biztosítás nem akadályozza meg a katasztrófa bekövetkeztét, de jelentős pénzügyi támogatást nyújthat a nehéz helyzetekben – hívta fel a figyelmet ki Alexandru Ciuncan, a romániai biztosítók és viszontbiztosítók szövetségének elnök-vezérigazgatója. Az 1994-ben alapított UNSAR 21 biztosítótársaságot tömörít, ők a romániai biztosítási piac mintegy 90 százalékát fedik le.

Earthquake Aftermath
Az 1977-es bukaresti földrengés ezerötszáz életet követelt. 
Fotó: Three Lions / Getty Images

A román kormány különben újabb, az épületek földrengésbiztossá tételét elősegítő szabályozást hagyott jóvá szerdai ülésén, a törvénytervezet felgyorsítja a földrengésbiztonsági munkálatok engedélyeztetésének folyamatát. Szükség is volt erre, mivel felmérések szerint több száz épület kártyavárként omlana össze Bukarestben, ahol amúgy is sűrűn reng a föld. 

A jogszabályjavaslat előírja a földrengésveszélyes épületek felújításához szükséges engedélyek gyorsabb kiállítását, feszesebb közbeszerzési folyamatot tesz lehetővé, és határidőket szab meg az épületek gyors felmérésére, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a kórházakat, iskolákat, tömbházlakásokat és más épületeket mielőbb szakszerűen felértékeljenek földrengésbiztonsági szempontból.

Cseke Attila fejlesztési miniszter rámutatott, ez az előfeltétele annak, hogy a földrengésbiztonsági munkálatok finanszírozását kérjék az önkormányzatok. Az új rendelkezés továbbá ideiglenesen – az épület felújításáig – megtiltja a fokozottan földrengésveszélyes épületekben levő lakások bérbeadását, illetve a csoportos események szervezését. 

Ugyanakkor megteremti a jogi keretet arra, hogy a lakók többségének beleegyezésével földrengésbiztossá tegyék a tömbházi lakásokat, ami eddig egyetlen lakástulajdonos ellenkezése miatt is meghiúsulhatott.

A bukaresti fejlesztési tárca az országos helyreállítási alapból több mint 300 épületet tesz földrengésbiztossá, 

a napokban közzé is tették az első ötven épület listáját, amelynek felújítására pénzt adnak. Szerepel közöttük 19 iskola és egyéb tanintézet, három kórház és 11 tömbház. A román kormány a közeljövőben félmilliárd eurót fordít épületkonszolidációra, miközben az elmúlt három évtizedben csak harminc épületet sikerült földrengésbiztossá tenni az országban.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.