A legkézenfekvőbb útvonal a korlátozó intézkedések kijátszására Kínán keresztül vezet. A Mennyei Birodalomból tulajdonképpen mindent meg tud szerezni, amihez a szankciók miatt nem jut hozzá Moszkva, beleértve a csipeket is. Peking és Tajvan között a gazdasági-technológiai kapcsolatok olyan szorosak, hogy a látványos katonai akciók, a kontrollált repülési övezet légi megsértői sem tudják ezeket lényegesen gyengíteni. Kína maga is alkalmazza a szankciók kijátszásának módszereit, hiszen az USA-val vívott gazdasági harc erre rákényszeríti.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) megvizsgálta a hivatalos külkereskedelmi adatokat. Oroszország és az EU, Nagy-Britannia, valamint az USA közti kereskedelem, kiváltképpen a nyugati export, a szankciók miatt drámaian lecsökkent 2022 márciusa, az Ukrajna elleni támadás után. Ugyanakkor a Nyugat kivitele Örményország, Kazahsztán, Kirgizisztán irányába erősen felfutott - áll az EBRD . Az EBRD erről a minap publikált "Az eurázsiai kerülőút: az Oroszországgal folytatott kereskedelem a Kaukázuson és Közép-Ázsián keresztül bonyolódik le, (The Eurasian roundabout: Trade flows into Russia through the Caucasus and Central Asia) című elemzésében.
A tanulmány szerint „jelentős változásokat okozott a háború a regionális kereskedelmi modellekben. A nyugati demokráciák közvetlen exportja Oroszországba drámai visszaesést mutatott. Ugyanakkor felvirágzott a közvetítő kereskedelem.
Megnőtt a nyugati kivitel a kaukázusi és a közép-ázsiai országokba, s ezzel párhuzamosan bővült ezen országok exportja Oroszországba.”
A nemzetközi szervezet szerint a megfigyelt kivitelnövekedés a Kaukázusból és Közép-Ázsiából első sorban a szankcionált árukat és az ezekhez hasonló cikkeket érintette.
A nehézkes Európával szemben gyors, gyakorlatias, jó szervező amerikaiak felmérték, hogy a szankciók meghozatalával egyenértékű, ha nem fontosabb azok betartatása. Az amerikai kereskedelmi, igazságügyi és pénzügyi tárca március elején hármas jegyzékben (Tri-Seal Compliance Note - TSCN) gyűjtötte ki azokat az eseteket, amelyeket vélhetően le kell inteni a kis piros zászlókkal – mert ellentétesek a washingtoni pénzügyminisztérium által Oroszország ellen meghozott szankciókkal.
Néhány, fokozott figyelemre intő jel a TSCN-ből:
Különösen nyugtalanító, hogy a szankciók kijátszása a „harmadik országok” részéről a hivatalos állami gazdaságpolitika megtűrt (titokban tán támogatott is) részévé vált. Az elsősorban energiahordozó (kőolaj-, és származékai) szektorban a szankciók kijátszása még egyszerűbb.
Moszkva tanulmányozta és szinte egy az egyben átvette a hosszú évek óta hasonló helyzetű, és a szankciók kijátszását magas szintre fejlesztő Teherán gyakorlatát.
Így például az érintett tankhajók a nyílt tengeren egymás mellé állnak és rugalmas csöveken átszivattyúzzák a szankcionált olajat az embargó-semleges „harmadik országok” hajóira, amelyek, immáron meghamisított fuvarlevelekkel, "legálisan" viszik tovább a tiltott rakományt.
Így lesz az orosz olajból iraki vagy szaúd-arábiai olaj. A szankciók megtartását a nyílt tengeren esetleg ellenőrző nyugati (hadi)hajóknak nincsenek olyan eszközei, amelyekkel kideríthetnék, hogy a tartályokban nem a fuvarlevélen szereplő emirátusokbeli Umm Lulu, Arab Light vagy Kuwait Export Blend, hanem Urals oroszországi olajkeverék van.
A szankciók kijátszása elleni nemzetközi küzdelmet nemrég össze próbálták kötni a környezetvédelmi előírások tengeri megsértőivel szembeni harccal.
Tökéletesítették a korábban létrehozott PurpleTRAC rendszert, amelynek szoftveres része ellenőrzi, hogy az adott (tengeri) szállítási cég valamennyi hajója megtartja-e a környezetvédelmi előírásokat. A rendszert nemrég – a szankciók kijátszói elleni fellépés jegyében – kiegészítették egy fuvarlevél vizsgáló szekcióval. Ennek célja a hamisított fuvarlevelek, a szankciósértő ügyletek kiszűrése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.