Bár sokak számára tabu, a koronavírus-járvány után újra népszerűvé válik a kereskedelmi béranyaság a gazdag nyugati országokban, azonban az erre szakosodott ügynökségek általában szegény, elkeseredett nőket vesznek célba, a közvetítői díjak magasak, a megrendelőknek pedig gyakran nem egy törvényen kell átgázolniuk, ha kisbabát szeretnének – írta CNBC.
A kereskedelmi béranyaság egy olyan megállapodást jelent, amelyben egy nőnek díjat fizetnek azért, hogy egy másik ember vagy pár számára kihordja a terhességet. Ez különbözik az önkéntes béranyaságtól, amikor a nő önként vállalja a terhesség kihordását, és elvileg az orvosi költségtérítésen kívül semmilyen ellenszolgáltatás nem fogad el a folyamat során.
A Global Market Insights piackutató cég szerint a globális kereskedelmi béranyasági ágazat értéke 2022-ben 14 milliárd dollárra becsülhető – bár a pontos számokat nehéz ellenőrizni, mivel sok megállapodás magánjellegű.
Az előrejelzések szerint ez 2032-re közel 130 milliárdra emelkedhet, mivel a termékenységi problémák egyre nagyobb számban jelentkeznek, és sok azonos nemű pár és egyedülálló ember keres majd alternatív gyermekvállalás lehetőségeket.
A béranyaságra vonatkozó törvények országonként nagyon eltérők – Magyarországon például illegális, míg Kanadában és az Egyesült Királyságban csak az önkéntesen lehet vállalni. Az USA-ban államonként változik, hogy minden formája engedélyezett, vagy teljes mértékben tilos. Grúziában, Oroszországban, valamint Ukrajnában viszont mindkét formája legális, és ezekben az országokban egy virágzó iparág alakult ki a béranyaság köré.
A béranyákra a kereslet elsősorban a gazdag nyugati országokból érkezik – sok pár a meddőség vagy egyéb tényezők miatt alternatív megoldást keres, gyakran külföldön, hogy elkerüljék a hazai hosszú várólistákat vagy a magas díjakat. Esetenként a törvények is tiltják a gyakorlatot, vagy kizárnak bizonyos csoportokat, például a meleg párokat a béranyaprogramokból.
A járvány csökkentette a nemzetközi keresletet a béranyaságra, a felhalmozódott kereslet pedig az utazási korlátozások feloldásával egyszerre szabadult ki a piacra
– mondta Sam Everingham, a Growin Families támogatói csoport igazgatója.
Az ukrajnai háború azonban jelentősen felborította a béranyasági programokat. A két résztvevő ország, Oroszország és Ukrajna az ágazat nyugati központja volt, és rengeteg leendő szülőt vonzott nyugatról az alacsonyabb díjakkal és a kedvező jogszabályokkal – ezek közül a legfontosabb, hogy a baba születési anyakönyvi kivonatában a béranya helyett a leendő szülőket nevezik meg.
Azonban ez 2022 februárjában hirtelen véget ért. Az ukrajnai béranyák a bunkerekbe költöztek vagy menekülni kényszerültek, míg Oroszországot lassan elszigetelték a nyugati szankciók. A konfliktus az iparágat más országokba terelte, például a közeli Grúziába, ahol a törvények gyakorlatilag megegyeznek az ukránokkal, vagy Mexikóba, ahol az új jogszabályok kedvező helyet biztosítanak a béranyáknak és a leendő szülőknek.
Grúziában és Mexikóban a kereskedelmi béranyasági programok ára 40 és 70 ezer dollár között mozog – ezzel szemben az Egyesült Államokban ez 120 ezernél kezdődik, ami a legtöbb szülő számára megfizethetetlen.
A fő mozgatórugó az összes piacon az anyagi motiváció. A hirtelen globális fellendülés hatására megnőtt a béranyák iránti kereslet, és sok erre szakosodott vállalat, valamint Facebook-csoport hirdetési jelentős jövedelem ígéretével próbálja megszólítani a nőket – mondta Olga Pysana, az ukrajnai World Center of Baby ügynökség dolgozója.
Ez azonban komoly etikai problémákat jelent. Egyrészt az ügynökségi és egészségügyi díjak miatt a béranyák az eredeti összegnek a töredékét kapják meg, sok esetben alig több mint a negyedét annak, amit a leendő szülők kifizettek az ezzel foglalkozó cégeknek.
Másrészt a kereskedelmi béranyaság gyakran elkeseredett, szegény nőket céloz meg. Sok ügynökség egyik előfeltétele, hogy a leendő béranyák özvegyek vagy egyedülállók legyenek, és hogy már legyen legalább egy gyermekük. A cégek szerint ezzel azt akarják bizonyítani, hogy a nő fizikailag és pszichológiailag felkészült a terhességre, és hogy elkerüljék a partnerükkel való vitákat – ez viszont azt jelenti, hogy a programokban általában a legkiszolgáltatottabb nők vesznek csak részt, akik könnyen áldozatul eshetnek a pénzéhes közvetítőknek.
A járvány után sok nő elvesztette a munkáját. Olyan egyedülálló, gyermekes anyákat keresnek, akiknek kétségbeesetten szükségük van gazdasági támogatásra, és a gyakorlat sok szempontból a prostitúció és az emberkereskedelem egy formája
– mondta Teresa Ulloa Ziaurriz, a CATWLAC nővédelmi szervezet igazgatója.
A béranyasági folyamat ráadásul fizikailag és pszichológiailag is megterhelő, és bár a legtöbb ügynökség megköveteli, hogy a leendő hordozók mentális és fizikai egészségügyi vizsgálaton vegyenek részt, mielőtt megállapodnának, a szabályozás hiánya teret enged a rossz bánásmódnak. Egyelőre nincs nemzetközi koordináció, amely szabályozná a nemzetközi béranyasági programokat és biztosítaná, hogy a gyakorlat törvényes keretek között maradjon.
Ráadásul a béranyaság mint opció kiszorítja az örökbefogadást, miközben világszerte több millió árva gyermek vár arra, hogy egy szerető otthonra találjon. Néhány kivétellel – például sok helyen a meleg párok számára – az örökbefogadás minden potenciális szülő számára lehetőséget biztosít arra, hogy felneveljen egy gyermeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.