A közelmúltban ukrán, valamint neves nemzetközi közgazdászok részletesen és elmélyülten tárgyalták az ukrán adórendszer jövőjét. Az adókérdés időszerűnek tűnhet, hiszen Ukrajna történelmi válaszút előtt áll, amikor az ország sorsát merész és szokatlan döntések határozzák meg.
Az országban már korábban is több kísérletet tettek az adórendszer reformjára. Figyelembe véve a jelenlegi gazdaság helyzetet, az államadósság magas szintjét, az adóreform megvalósítása további nehézségekbe ütközik. Másrészt talán éppen most, az egyre súlyosbodó válság körülményei között érdemes elgondolkodni Ukrajna adórendszerének átfogó átalakításán.
Érdemes azonnal tisztázni, hogy amennyiben a közeljövőben nem ér véget a háború, 2023-ban minimális az esély a reformra. A hatályos jogszabályok szerint ugyanis az új költségvetési időszak előtt 6 hónappal tilos az adózási törvények módosítása. Ez biztosítja a pénzügyi szektor stabilitását, és lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy alkalmazkodjanak a változásokhoz.
Szerhij Kosztyantinov gazdasági szakértő kifejtette,
a parlamentben jelenleg nincs nyilvántartásba vett törvénytervezet, amely jelentős változásokat javasolna az adórendszerben.
Az idén július 1-jétől az ukrán vállalkozásokra és a lakosságra egészen más „reform” vár. Ez a kezdeményezés nem az adójog korszerűsítését vagy a korrupció visszaszorítását célozza, hanem
az orosz agresszió kezdete óta bevezetett szinte valamennyi adókedvezmény eltörlését.
A tervek szerint 7-ről 20 százalékra állítják vissza az üzemanyagok általános forgalmi adóját és eltörlik a vállalkozások 2 százalékos egységes adófizetési jogát. Emellett az eddig elhalasztott, ám már kiszabott bírságok befizetési kötelezettsége is újra aktuális lesz.
A döntés az állami költségvetés bevételeinek növelését célozza, emellett a kormány szeretné elkerülni a további töméntelen mennyiségű pénznyomtatást.
Az ukrán kormány szerint a leendő reform célja a korrupció végleges eltávolítása az adószférából.
„A befektetésekért folyó globális versenyben Ukrajnának bajnokká kell válnia. Legyen olyan az adóreform, amely biztosítja az ország jólétét”
– fogalmazott mondta Andrij Jermak, az ukrán Elnöki Hivatal vezetője.
Rosztiszlav Surma gazdasági ügyekért felelős helyettes szerint Ukrajna háború utáni újjáépítésére javasolt adórendszere nem maradhat le Lengyelország, Bulgária, Magyarország és más európai országok mögött.
„Ha nálunk 18 százalék a személyi jövedelemadó mértéke, Bulgáriában 10, Magyarországon pedig 9 százalék, akkor bizonyos kérdések merülnek fel. Versenyfeltételek megteremtésére van szükség, amelyek megszüntetik a korrupciót” – vélekedett Surma. Véleménye szerint nemcsak az adókulcsok csökkentéséről van szó, hanem általában véve a kedvező üzleti légkör kialakításáról.
Marjan Zablockij, az ukrán parlament pénzügyi, adó- és vámpolitikai bizottságának tagja szerint jelenleg egész „iparág” virágzik Ukrajnában, amely kifinomult konstrukciókkal adóelkerülési szolgáltatásokat nyújt.
A vállalkozások túlzott szabályozása kifejezetten kedvezőtlen hatással lehet az ukrán gazdaságra. Az ismert amerikai közgazdász, Arthur Laffer azt javasolja Ukrajnának, hogy az adóreformmal párhuzamosan számoljon le ezzel a jelenséggel. Arra szólította fel az ukrán kormányt, hogy a tervezett módosítások ne lépjék túl céljaikat, és ne okozzanak helyrehozhatatlan károkat az adórendszerben. A szakértő emellett következetes döntések meghozatalára hívta fel a figyelmet.
Thomas J. Sargent amerikai közgazdász szerint nehéz olyan átgondolt adórendszermodellt létrehozni, amely stabil szabályokból és átlátható végrehajtási folyamatokból áll, emellett hozzájárul a vállalkozásfejlesztéshez és nem akadályozza azt.
„Erre az egyik legjobb megoldás a különböző országok tapasztalatainak tanulmányozása lehet” – jegyezte meg. Hangsúlyozta, a különböző válságok gyakran katalizátoraivá váltak a sikeres gazdasági reformoknak, köztük a progresszív adórendszerek kialakításának.
A közeljövőben azonban valószínűleg nem láthatunk átfogó törvényjavaslatokat az adóreform megvalósításával kapcsolatban.
Ennek ellenére a lakosságnak mindenképp fel kell készülnie az adókedvezmények július 1-jétől való eltörlésére, ami minden bizonnyal az üzemanyagárak emelkedéséhez, valamint a termékek és szolgáltatások drágulásához vezet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.