Újabb meglepetéssel szolgál Moszkva az Oroszországból kivonuló társaságoknak. Nem elég, hogy a legtöbb cégnek kemény érvágás az egyik külpiacuk elhagyása, amit a legtöbbször nem is gazdasági érdekből, hanem a szankciók mellett erkölcsi-etikai okból tesznek meg, még egy vaskos számlát is ki kell egyenlíteniük, hogy felszámolják orosz leányvállalatukat.
Az már csak hab a tortán, hogy
a Kreml terve szerint az a társaság, amely a távozás mellett dönt, leányvállalatát valós értékének mindössze felén kezdheti értékesíteni.
A terveket ismerők szerint a sarc mindenkire vonatkozik majd, de a cég értékesítésekor véglegesített árat be lehet számítani a kilépési adóba. A Bloombergnek név nélkül nyilatkozó bennfentesek hangsúlyozták:
Senki se számítson könnyítésre, mert a költségvetésnek minden rubel bevételre szüksége van.
A hírügynökség megkereste az orosz pénzügyminisztériumot is, azonban nem reagáltak kérdéseikre.
Költséges lehet a bankoknak, ha kivonulnak OroszországbólA pénzintézetek azt is mérlegelik, milyen hatással van a hírnevükre, ha a maradás mellett döntenek. Nehézkes és költséges eljárással néznek szembe a bankok, ha úgy döntenek, bezárják oroszországi egységeiket, ez pedig megnehezíti a kivonulással kapcsolatos döntéseket – írja a Reuters pénzintézeti forrásokra és szakértőkre hivatkozva. Ukrajna megszállása és a bevezetett szankciók, illetve a Moszkva részéről érkező megtorlások felvetették a kérdést, hogy meddig folytathatják még tevékenységüket a bankok Oroszországban. |
A gyorsan változó körülmények között vannak cégek, amelyek „kreatív” megoldásokat keresnek, így tett a Raiffeisen is.
Már az ukrajnai háború elején is követelt az orosz kormány „önkéntes hozzájárulást” a költségvetés egyensúlyban tartásához, de erőfeszítései, úgy tűnik, nem vezettek sikerre. Az államháztartás helyzete elkeserítő, közben a háború folytatódik, így a Kreml újabb intézkedéseket léptetett életbe.
Rendkívüli adót vetnek ki az orosz cégekre, amiből 300 milliárd rubel bevételt remélnek.
Az intézkedés csak 2024-től lép életbe, az energetikai cégekre nem vonatkozik, viszont minden más, 1 milliárd rubel árbevételt elérő társaságnak fizetnie kell.
A legtöbbet a vegyipari, fémipari, és bányatársaságok fizetik majd – mondta a moszkvai Locko-Invest közgazdásza, Dmitrij Polevoj. Ha a cégek megragadják a kedvezményes lehetőséget, és már az idén utalnak, akkor szerinte a büdzsé 300 milliárd rubelhez juthat már az idén.
Egyértelműen a költségvetésre nehezedő nyomás határozza meg a lépéseket Oroszországban. Megfigyelők szerint a gáz- és kőolajbevételek a szankciók következtében a mélybe zuhantak, a hivatalos adatok szerint áprilisban 4,77 milliárd rubelt ért el a büdzsé hiánya, ami az egész évre tervezettnél 40 százalékkal nagyobb. A pénzügyminisztérium szerint az év eleje óta csaknem kétszer annyi kiadásuk van, mint bevételük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.