Az ENSZ és alapokmánya fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok globális törekvéseire – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) ülésén.
Mint ahogy azt James Baker egykori amerikai külügyminiszter jelentette az idősebb George Bush elnöknek: „A legfőbb fenyegetést a NATO-ra az EBESZ jelenti”. Magamtól hozzátenném, hogy napjainkban az ENSZ és alapokmánya követelményei szintén fenyegetést jelentenek Washington globális ambícióira
– mondta az ülésen Lavrov, aki hétfőn repült New Yorkba.
Az orosz diplomácia vezetője arról is beszélt, hogy a Nemzetközi Valutaalap végleg az Amerikai Egyesült Államok – egyebek között katonai – célkitűzései elérésének eszközévé vált.
Lavrov szerint a fejlődés új központjait a világban illegális, egyoldalú intézkedésekkel próbálják kordában tartani azzal, hogy elvágják őket a hozzáféréstől a korszerű technológiákhoz és pénzügyi szolgáltatásokhoz, elkobozzák tulajdonukat, kiszorítják őket az ellátási láncolatokból, megsemmisítik a riválisok kritikus infrastruktúráját, manipulálják az egyetemesen elfogadott normákat és eljárásokat.
A tárcavezető úgy gondolja, hogy ennek eredménye a nemzetközi kereskedelem széttöredezettsége, a piaci mechanizmusok szétesése, a Kereskedelmi Világszervezet megbénulása és a Nemzetközi Valutaalap végleges, mostanra kendőzetlen átváltoztatása az Egyesült Államok és szövetségesei céljai – ideértve katonai céljaik – teljesítésének eszközévé.
Az orosz külügyminiszter kihangsúlyozta, hogy az ENSZ-központú világrend mély válságba került.
Lavrov kiemelte azt is, hogy az ukrajnai helyzetet nem lehet a globális környezettől függetlenül szemlélni, ezt napjainkban már mindenkinek világos, bár nyíltan nem beszélnek róla.
Egyáltalán nem Ukrajnáról van szó, hanem arról, hogy a jövőben miként fognak alakulni a nemzetközi kapcsolatok: az érdekek egyensúlyán alapuló tartós konszenzus kialakítása vagy a (nyugati) hegemónia agresszív és robbanásveszélyes törtetése útján
– fogalmazott Lavrov.
Az orosz külügy első embere felhívta a figyelmet arra is, hogy Oroszország világosan kinyilvánította a Kreml által továbbra is csak különleges katonai műveletnek nevezett akció keretében kitűzött célokat. Ezek főleg a kelet-ukrajnai régiók lakosságának védelme, valamint az évek során felgyülemlett NATO-s nemzetbiztonsági fenyegetések eltávolítása Oroszország közvetlen határairól.
Az ülésen felszólalt António Guterres ENSZ-főtitkár is, aki kijelentette, hogy Oroszország ukrajnai agressziója óriási szenvedést és pusztítást hozott Ukrajnára, súlyosbítva a koronavírus-járvány által okozott gazdasági megrázkódtatást.
Történelmi csúcsra hágott a feszültség a világhatalmak között. Ahogy egy malőrből vagy tévedésből fakadó konfliktus kockázata is
– figyelmeztetett Guterres az ENSZ BT-ben áprilisban soros elnökséget ellátó Oroszország elnöksége alatt tartott, multilateralizmus kérdésének szentelt ülésen.
Az ENSZ-főtitkár egyben a fekete-tengeri gabonaszállítási megállapodás meghosszabbítását szorgalmazta.
Medvegyev durván sértegette a G7 tagjaitMedvegyev azt hangoztatta, ha az idióta G7-ek exportkorlátozást vezetnek be, akkor Moszkva felmondja a gabonaszerződést. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.