A Dubrovnik közelében található Stoni-öböl nyugodt, sekély vize ideális az osztrigák számára. Éppen ezért már a rómaiak is tenyésztettek itt a különleges kagylóból. Az évszázadok során az osztrigatermesztés valóságos iparággá nőtte ki magát Horvátországban, ami több száz család megélhetését biztosítja. Az osztrigák, bár egész évben igen kelendők, az ínyencek szerint kora tavasszal a legízletesebbek, ezért rengetegen várják József napját, a hagyomány szerint ugyanis akkor kezdődik ugyanis az évi első betakarítás. A legnagyobb kereslet pedig általában húsvét környékén van, ilyenkor jelennek meg az első turisták az Adria déli részén.
Az Adria télen általában 10-12 fokosra hűl le, az idén viszont Dél-Dalmáciában egyszer sem mértek 15 foknál hidegebb vizet. Ez nagyon kedvezett ezeknek a különleges kagylóknak, ezért az
az idén betakarítandó példányok zöme első osztályú.
Emiatt és az emelkedő áraknak köszönhetően a termelők többsége elégedett, hiszen míg tavaly egy kagylót általában 5 kunáért, hozzávetőlegesen 250 forintért tudtak eladni, addig most a vásárlók egy eurót, vagyis 380 forint körüli összeget fizetnek értük. Ez különösen jól jön az iparágnak, a járvány alatt ugyanis turisták hiányában a portékáik egy részét nem tudták értékesíteni, ezért az kárba veszett. Az egyedüli probléma, ami a kagylóhalászokat zavarja, a munkaerőhiány. Az osztrigafarmok üzemeltetése ugyanis sok munkával jár, ezért a tulajdonosok a hiányzó munkaerőt Ázsiából, elsősorban a Fülöp-szigetekről próbálják pótolni. Az évi mintegy 200 ezer horvát osztrigakagyló betakarítása azonban egyelőre nincs veszélyben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.