A vidék elnéptelenedése nemcsak Magyarországon probléma. A falvak és a kisvárosok megmentésére több ország, megye és helyi önkormányzat is harcot indított. Az eszközök pedig az anyagi ösztönzők. Az internet korában a rezsiárak megugrásával még inkább számításba eshet a megélhetési költözés.
A munkaerő vándorlás az Egyesült Államokban megszokott. Az amerikaiak többsége nem köti magát röghöz, azaz nem tulajdonol saját ingatlant. Ez a hozzáállás leginkább akkor kifizetődő, amikor valaki az ország másik végében talál jó állást, mivel akkor könnyűszerrel költözhet. A mentalitást próbálja több állam is kihasználni.
Az amerikai
Vermont államban akár 7 500 dollárt juttatást kaphatnak azok a vidékre költözők, akiknek ott ajánlottak állást, illetve akik onnan szeretnének távmunkát végezni.
A programra igen népszerű. Az Oklahoma állambeli Tulsa város is indított ösztönzőt, ott 10 000 dolláros támogatást kínálnak azoknak, akik távmunka esetén odaköltöznének.
Dél-Olaszországban a 115 fős Santo Stefano di Sessanio önkormányzata 2020-ban indított falura költözési programot, amely
három éven keresztül évi 8 000 euróig terjedő támogatást nyújt a beköltözőknek.
A program keretében a vállalkozó kedvűek szimbolikus díjért cserébe bérelhetnek házat, cégindításhoz pedig akár 20 000 eurós, vissza nem térítendő támogatást kaphatnak. Az önkormányzat ezekkel szeretné elérni a faluba költözést a település elnéptelenedésétől tartva.
Portugália országos szinten hirdetett költözési támogatást 2020-ban. A vidéki területekre vándorló munkavállalók csaknem 5 00 eurós lakhatási támogatásra pályázhatnak, ami a legtöbb faluban egy kis ház éves bérleti díjának felelt meg egy éve a Financial Times szerint. A finanszírozás feltétele, hogy a kérelmezőknek legalább egy évig ott kell maradniuk.
Görögország Antiküthéra szigetén
az ortodox egyház fizet az odaköltözésért.
Az új lakók házat és földet, az első három évben pedig havi 500 eurót kapnak, amennyiben családostól odaköltöznek - írta meg a Wales Online.
Spanyolország 500 lakosú Ponga faluja 3 000 eurót kínál fiatal pároknak, ha öt évre odaköltöznek. Ha gyermekkel költöznek, vagy utóduk születik, mialatt ott élnek, porontyonként további 3 000 eurós juttatásban részesülnek. A mintegy 100 fős Xesta falu 100 eurós bérleti díjjal csábítja a vidékre költözőket. A 130 fős Griegos munkát és három hónapos ingyenes bérleti díjat kínál az újonnan érkezőknek. Itt később a lakbér havi 225 euróra emelkedik, valamint minden a 4-18 év közötti gyermek után 50 eurót jár.
Japán 7 500 dollárnak megfelelő jent ad a családoknak Tokió főváros elhagyásáért.
A kormány szeretné, ha a következő 3-4 évben 10 000 ember költözne vidékre.
Ausztrália, Horvátország, sőt, még Svájc is él hasonló programokkal a vidékre költözés elősegítéséért, Írországé pedig tervezési fázisban van - olvasható a Világgazdasági Fórum összeállításában.
Természetesen Magyarországot sem hagyhatjuk ki a sorból. A kormány falusi CSOK programja 2024 végéig nyújt támogatást a falura költözőnek.
A falusi CSOK segít a népességcsökkenés mérséklésébenTöbb településen annyira sikeres volt ez a támogatás, hogy a helyüket más falvak vették át. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.