A kínai gazdaságpolitika a közelmúltban arra utasította a négy legnagyobb állami bankot, hogy csökkentsék betéti kamataikat. Ettől remélték, hogy a lakosság végre elkezd költekezni. Az eredmény azonban az lett, hogy valóságos roham indult meg más befektetési formák, például az államkötvények területén.
A kínai állami televízióban látható képsorok szerint Peking utcáin már kora reggel áll a sor a bankok előtt – államkötvényekért –, az újságok pedig arról cikkeznek, hogy a fiatal megtakarítók tömegei szállnak buszra-vonatra, hogy az elérhető legmagasabb betéti kamatot kínáló bankokhoz utazzanak.
A Reutersnek nyilatkozó kínai bankárok szerint sorra fogynak ki az állampapírokból, annak ellenére, hogy a felfokozott kereslet nyomán a kötvények hozama mélyrepülésbe kezdett. A jelenlegi helyzet szerint nagyon nem úgy néz ki, hogy bejön a pártvezetés számítása, és a pandémia alatt felhalmozott megtakarítások elárasztják a részvénypiacot, illetve felpörgetik a fogyasztást.
„Tavaly 8 ezermilliárd jüannal emelkedett a lakossági betétállomány, s ennek nyomán kialakult az a várakozás, hogy a korlátozások feloldása után meglódul a fogyasztás” – mondta Ting Lu, a Nomura Kínáért felelős vezető közgazdásza. Ehelyett az idén még tovább emelkedett a betétállomány. A Nomura úgy véli, hogy a járvány utáni fellendülés legfőbb akadálya nem a likviditás hiánya vagy a magas finanszírozási költség, hanem a lakossági bizalom drasztikus romlása.
Április végén az állomány rekordközeli szintre, 274 ezermilliárd jüanra emelkedett a jegybanki statisztikák szerint annak ellenére, hogy a határozott időre lekötött betétek kamata alig 1 százalék. A nagybankoknál felhalmozódott állomány az első negyedévben csaknem 9 százalékkal emelkedett, a kisebbeknél (amelyek vonzóbb konstrukciókat kínálnak) 11 százalékot meghaladó mértékben.
A Goldman Sachs elemzése szerint a lekötött betétekbe és államkötvényekbe áramló megtakarításokból aligha lesz a közeljövőben fogyasztás. Hogy mi áll a háztartások bizalmatlanságának hátterében, arról csak tippek láttak napvilágot. A legerősebb szcenárió talán az, amely szerint az ingatlanpiac megtorpanását megtapasztalva a kínaiak számára a biztonság fontosabbá vált, mint a hozamok.
A fogyasztói árak növekedési üteme áprilisban kétéves mélypontra csökkent; mindössze 0,1 százalék volt. A termelői árak – egyre gyorsuló ütemben – hetedik hónapja mérséklődnek.
A csökkenő árak, a lanyha kereslet, valamint a romló külkereskedelmi adatok kettős csapást mérnek a kínai gazdaságra, harapófogóba szorítják a növekedést.
Az első negyedévben a GDP a járvánnyal összefüggő korlátozások feloldásának hatására még a vártnál gyorsabban emelkedett, ám a második negyedévben minden bizonnyal megtorpant a növekedés. Az újranyitás adott némi lökést az inflációnak, ez azonban gyorsan elenyészett az energia- és az élelmiszerárak lassuló drágulása következtében.
A jegybank ebben a helyzetben nem sokat tehet, likviditást ugyan önthet a piacra (kamatcsökkentésekkel, illetve a bankok kötelező tartalékolásának enyhítésével), de a lakossági bizalom csak lassan áll majd helyre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.