BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre több európai ország legalizálná a marihuánát, az EU-nak ez nem tetszik

Csehországban ugyanolyan kategóriába sorolnák a marihuánát, mint a dohányt és az alkoholt, az előkészített törvényjavaslatok azonban nem felelnek meg az uniós jogszabályoknak.

Új reformok keretében Csehország legalizálná a marihuánát. Prága tavaly jelentette be, hogy törvénytervezetet készít a kábítószer legalizálására, ami az ország legdrasztikusabb lépése azóta, hogy 2010-ben engedélyezték a személyes birtoklást – írja a CNBC.

Portrait of scientist with mask, glasses and gloves checking hemp plants in a greenhouse. Concept of herbal alternative medicine, cbd oil, pharmaceptical industry
Fotó: Shutterstock

A csehek a németek példáját követik, ahol októberben tettek javaslatot a marihuána fogyasztásának és értékesítésének legalizálására. 

Luxemburgban már törvénybe iktatták a saját használatra való kannabisztermesztést, Svájc pedig jóváhagyta a kábítószer értékesítésének és fogyasztásának kísérletét Zürichben.

Még Hollandia is – ahol a marihuána termesztése és értékesítése büntetendő – azt tervezi, hogy az év végére kísérleti programot indít a kábítószer legális értékesítésének tesztelésére. Hollandia európai parlamenti képviselője, Dorien Rookmaker is nagyon fontosnak nevezte azt a célt, hogy Hollandiában elérjék a kannabisz termesztésének legalizálását.

A kormányok azonban ellenállásba ütköznek az Európai Unió szintjén, mivel az előkészített törvényjavaslatok nem felelnek meg az uniós jogszabályoknak, a nemzetközi kábítószerügyi egyezményeknek és a közegészségügyi szempontoknak. 

Bár az orvosi marihuána számos uniós országban engedélyezett, a régió régóta konzervatívan viszonyul a kannabisz rekreációs használatához. 

A kannabiszra vonatkozó uniós rendelet előírja a tagállamok számára, hogy a tiltott kábítószerek, köztük a marihuána árusítása büntetendő, de a személyes fogyasztást nem korlátozza. 

Az értékesítés legalizálása a nemzetközi szerződésekkel, köztük az ENSZ 1961-es, kábítószerekről szóló egységes egyezményével is összeegyeztethetetlen, bár Kanada és Uruguay nem szembesültek súlyos következményekkel, amióta engedélyezték a kábítószert.

Az uniós visszajelzések hatására Németország a múlt hónapban felhígította széles körű legalizálási terveit. Egy 2022-es tanulmány szerint nyolc európai országban az emberek több mint fele (55 százalék) támogatta a fű legalizálását.

Akkora biznisz lett Amerikában a legális marihuána, hogy még a csokoládét is lenyomta

Míg édességre mintegy 20 milliárd dollárt költöttek az Egyesült Államokban, addig marihuánára több mint 30 milliárdot. A piac ráadásul folyamatosan nő.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.