Ha a kongresszus nem tesz lépéseket az adósságplafon ügyében, az alkotmányos válságot idézhet elő, ami a pénzügyi piacokra és a kamatlábakra is kihatással lehet – figyelmeztetett Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter az ABC News This Week című műsorában adott interjújában.
Yellen kijelentette, hogy az adósságplafonról szóló tárgyalások során nem szabad pisztolyt tartani az amerikai nép fejéhez, és megismételte a törvényhozóknak szóló figyelmeztetését, miszerint a kabinet csak június elejéig tudja kifizetni a számláit a limit emelése nélkül. A tárcavezető hangsúlyozta, hogy 1960 óta 78 alkalommal emelték meg az adósságplafont, háromszor az előző kormány idején, mindig kétpárti támogatással. Szerinte elfogadhatatlan, hogy a kongresszus a plafon emelésének és a költségvetési prioritásokról szóló megállapodások elérésének áraként
gazdasági katasztrófával fenyegeti az amerikai háztartásokat és a globális pénzügyi rendszert.
Wally Adeyemo pénzügyminiszter-helyettes az MSNBC The Sunday Show című műsorában adott interjújában szintén a fizetésképtelenség kockázatával kapcsolatban kongatta a vészharangot. Adeyemo Yellenhez hasonlóan kijelentette, hogy a fizetésképtelenség katasztrofális lenne az Egyesült Államoknak. Janet Yellen még a hét elején írt levelében figyelmeztette a kongresszust, hogy az alacsonyabb adóbevételek miatt a vártnál jóval korábban, június 1-jén képtelenné válhat a hitelei törlesztésére az Egyesült Államok, ha nem emelik meg az adósságlimitet.
A piacokon eddig nem okozott különösebb hullámokat a félelem: például a híres befektető, a 92 éves Warren Buffett nem tudja elképzelni, hogy csődbe menjen az ország, szerinte mindenképp emelni fognak az adósságplafonon. Az eset precedens nélküli lenne, és megrázná az egész világgazdaságot. A jelenlegi, 31 400 milliárd dolláros plafont január 19-én érték el, a pénzügyminisztérium azóta speciális számviteli manőverekkel biztosítja, hogy a kormány fizetni tudja a kötvényeseket és a nyugdíjasokat.
Egy hasonló politikai harc 2011-ben már a fizetésképtelenség határára sodorta a világ legnagyobb gazdaságát, amely emiatt elveszítette elsőrangú hitelminősítését. Joe Biden amerikai elnök jövő hét kedden találkozik a Fehér Házban Kevin McCarthy republikánus házelnökkel, Mitch McConnell republikánus szenátusi kisebbségi vezetővel és más politikusokkal, hogy tárgyaljanak a kérdésről. A megbeszélések azonban szakértők szerint most még a 2011-esnél is nehezebbek lesznek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.