Ausztrália januárban 60,5 millió ausztrál dollár (közel 13,9 milliárd forint) értékben exportált rezet Kínába az ausztrál kereskedelmi adatok szerint. Peking utoljára 2020 decemberében importálta a vörös fémet Canberrától, amihez hozzá kell tenni: az év eleji szállítmányokat a kínai vámadatok nem tüntetik fel.
A távol-keleti óriás 2019-ben több mint egymillió tonna rezet vásárolt Ausztráliától, mintegy 1,67 milliárd dollár értékben, ami a kínai behozatal 5 százalékát tette ki. Peking fokozatosan enyhíti az ausztrál importra – többek között szénre, rézércre és -koncentrátumra, valamint árpára – vonatkozó nem hivatalos korlátozásokat és vámokat, amelyeket 2020-ban vezetett be a két ország közötti kereskedelmi háború közepén – írja a Reuters.
A Scott Morrison vezette konzervatív-liberális kormány ugyanis keményen fellépett Kína ellen, például a Huawei és a ZTE nem szállíthat technológiai berendezéseket az ausztrál 5G-s hálózatokhoz, valamint a koronavírus-járvány kapcsán is élesen bírálta a távol-keleti országot, és felmondta az új selyemutakkal kapcsolatos megállapodásokat. Válaszul Peking több nyersanyag és mezőgazdasági termék behozatalát leállította vagy magas büntetővámokkal sújtotta, valamint óva intette a kínai diákokat attól, hogy ausztrál egyetemeken tanuljanak,
megfosztva az ausztrál felsőoktatási intézményeket egyik fontos bevételi forrásuktól.
Ausztrália a Kínából érkező késztermékekre (például a papír) vetett ki vámokat, valamint panaszt nyújtott be a WTO-hoz. Tavaly azonban májusban kormányváltás történt, és a munkáspárti Anthony Albanese pragmatikusabb, a gazdasági szempontokat jobban előtérbe helyező külpolitikát folytat elődjénél. A tavaly novemberi G20-csúcson hat év után találkozott először a két ország vezetője, decemberben pedig az ausztrál külügyminiszter a kínai fővárosba látogatott. Februárban a két ország kereskedelmi minisztere online egyeztetett, és Don Farrell kereskedelmitárca-vezető arról beszélt, hogy hamarosan Pekingben fog utazni, bár azt nem tudni mikor.
Ha a korlátozások megszűnnek, a kereskedelemnek idővel vissza kell térnie a korábbi szintre Nick Pickens, a Wood Mackenzie globális bányászati kutatási igazgatója szerint. A két ország már megállapodott abban, hogy három hónapon belül rendezik a Kereskedelmi Világszervezetben a kínai árpavámok miatt kialakult vitát, és Canberra januárban 78 ezer dollár értékben exportált árpát Kínába, 2020 novembere óta először.
A különböző fémek és Kína kapcsolata erősen felpörgött az elmúlt időszakban: nemrég az arany árának drasztikus emelkedése mögött tűnt fel az ázsiai ország, pontosabban az állami szektora. Az arany ugyanis értékállóbb, könnyebben értékesíthető és politikai indokokkal nehezebben befolyásolható instrumentum, mint a dollár, amelyről mindez nem mondható el. Peking a réz után is egyre jobban érdeklődik: a járvány utáni nyitás fellendítette a kínai építőipart, a szegmens rézszükségletei pedig az egekbe nyomták az árfolyamot.
Szankciók alatt álló donyecki cégtől vásárolhatott rezet egy kínai vállalatEgy csomagolópapír exportjára szakosodott kínai céget kapcsolatba hoztak egy a Donyecki Népköztársaság területén található és nyugati szankciókkal sújtott kohászattal. A Quzhou Nova rezet vásárolhatott az embargó alatt álló vállalattól, bár az érintettek cáfolták az értesüléseket. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.